Denník N

Čo prezrádzajú farby hlienov a naozaj škodia bublinky? Pneumológ radí, čo robiť pri kašli

Ivan Kocan. Foto - archív I. K.
Ivan Kocan. Foto – archív I. K.

„Nikdy neliečime kašeľ samotný, liečime jeho príčinu. Ak ju odstránime, vyriešime aj kašeľ,“ vysvetľuje pneumológ Ivan Kocan z Martina.

V rozhovore hovorí aj:

  • či pri kašli užívať bylinky a tabletky na cmúľanie;
  • kedy tlmiť kašeľ a kedy nie;
  • čo prezrádzajú farby hlienov;
  • či je lepšie nevypraté rúško ako žiadne;
  • či si dávať pri kašľaní ruky na ústa.

Zobudím sa a cítim sa dobre, len trochu kašlem a mám hlieny. Môžem ísť do práce?

Ťažká otázka, na ktorú nie je jednoznačná odpoveď. Čo ste robili deň predtým? Ak ste pomáhali u brata na stavbe v prašnom prostredí, kašeľ môže byť prejavom vylučovania škodlivín. Máte ďalšie príznaky typické pre ochorenia dýchacích ciest? Pokiaľ áno, do práce určite nechoďte. No potom sú tu fajčiari, ktorí po zobudení vykašliavajú hlieny roky rokúce.

A to je bezpečné?

Určite nie je bezpečné fajčiť ďalej. Dlhodobí fajčiari, ktorí za deň vyfajčia aspoň dvadsať cigariet, majú vyššiu produkciu hlienov a často chronický zápal priedušiek. Špeciálne by mali spozornieť, ak ich kašeľ zmení charakter. Ak je z ničoho nič intenzívnejší alebo majú viac hlienov, môžu mať vážne pľúcne ochorenie. V najhoršom prípade rakovinu.

Ale ja som nefajčiar. Čo mám robiť, keď začnem kašľať?

Kašeľ nevzniká len tak – buď ste niečo vdýchli, alebo ste na začiatku infekcie. Skúste na dva, tri dni zvoľniť a doprajte si trochu oddychu, nech má telo dostatok síl. Ak sa budete cítiť dobre, môžete sa vrátiť do normálu. Nie vždy, keď vdýchnete vírus, sa u vás prejaví ochorenie – záleží to na viacerých faktoroch vrátane imunitného systému.

Pod trochou oddychu si predstavím, že vynechám beh a pôjdem len na prechádzku. Dobre sa vyspím a budem sa vyhýbať stresu, tak?

Rozhodne, to je správny prístup. Cítite, že na vás niečo lezie – vírus alebo mikroorganizmus sa množí v dýchacích cestách. No váš imunitný systém sa s ním môže stále vyrovnať a eliminovať ho. Chorobe sa môžete vyhnúť, ak

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Človek

Koronavírus

Rozhovory

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie