Denník N

Nazvali ju Sputnik a otestovali zatiaľ na 76 ľuďoch. Rusi tvrdia, že už majú vakcínu na COVID-19

Ilustračné foto. Foto - TASR/AP
Ilustračné foto. Foto – TASR/AP

Vakcínu schválili aj napriek tomu, že neprešla fázou tri klinického testovania na tisíckach dobrovoľníkov. Ruských lekárov a učiteľov ňou môžu očkovať už tento mesiac.

Nazvali ju Sputnik V a hneď je jasné prečo. Podobne ako v roku 1957 Sovieti ako prví v dejinách vyslali do vesmíru umelý satelit, tak v auguste 2020 by Rusi radi prišli prví s vakcínou proti novému koronavírusu.

V utorok oznámili, že schválili vakcínu, ktorú vyrobilo Gamalejovo národné výskumné centrum mikrobiológie a epidemiológie.

„Dnes ráno sa tu, pokiaľ viem, prvýkrát na svete zaregistrovala vakcína proti koronavírusovej infekcii,“ povedal podľa agentúry TASS v utorok ruský prezident Vladimir Putin.

Putin dodal, že vakcína je účinná a prešla všetkými potrebnými testami. Povedal, že sa ňou dala zaočkovať aj jedna z jeho dvoch dospelých dcér a jediný vedľajší účinok, ktorý zaznamenala, bola iba teplota okolo 38 stupňov Celzia v prvý deň po očkovaní.

Chýba fáza tri

Ruský regulačný úrad schválil registráciu vakcíny napriek tomu, že neprešla všetkými bežne uznávanými fázami klinickej štúdie. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má vakcínu z tohto centra zaradenú v prvej fáze klinického testovania.

Šéf výskumu Denis Logunov pre portál Meduza koncom júla povedal, že zatiaľ ju otestovali na 76 zdravých dobrovoľníkoch (väčšina z nich bola z armády). Ľudia z ruského regulačného úradu však hovoria, že vakcínu pichli už stovkám ľudí.

Logunov tvrdí, že vedľajšie účinky očkovania boli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Vladimir Putin

Svet, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie