Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Matovič si k Putinovi dovolil to, čo bolo za Fica s Dankom nepredstaviteľné

Vladimir Putin a Igor Matovič. Foto - TASR/AP a Tomáš Benedikovič
Vladimir Putin a Igor Matovič. Foto – TASR/AP a Tomáš Benedikovič

Vyberte si z ponuky vozidiel v predajniach AUTOPOLIS Panónska, Bory alebo Račianska alebo kliknite na www.autopolis.sk


Správy vyberal a komentoval Roman Pataj

Podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean Amazon Alexa RSS

1. Slovensko odmietlo s Ruskom „konštruktívne“ spolupracovať na jeho zločinoch

V slovensko-ruských vzťahoch nastal zásadný posun. Slovensko vyhostilo troch ruských špiónov. Teraz bude automaticky nasledovať odveta Kremľa, ktorý nám pošle domov slovenských diplomatov.

Ruská ambasáda má na Slovensku neprimeraný počet zamestnancov. Odhadom až tretina z nich sa diplomatickým službám nevenuje, tie im slúžia len ako krytie na spravodajskú činnosť.

Naše tajné služby o tom vedeli, ale vlády vedené Smerom sa zväčša len prizerali a na takéto masové opatrenie sa roky neodhodlali. Najvypuklejšie to bolo vidno v marci 2018 po kauze Skripaľ, keď Slovensko na rozdiel od svojich spojencov z Európskej únie a NATO nikoho z prebytočných zamestnancov neposlalo domov.

„Odmietam rozbíjať priateľské vzťahy s Ruskom len preto, že si to želá niekto iný,“ vravel v tom čase Robert Fico. Keď sa vtedajší prezident Andrej Kiska zaujímal, prečo sa Slovensko po atentáte novičokom držalo bokom, čerstvý poslanec Fico mu s taktom sebe vlastným odkázal „nech sa ukľudní“. Andrej Danko vtedy rovno pripomenul, že on má k Rusku silný vzťah. A bolo vymaľované.

Ruského vojenského diplomata sme vyhostili až o pol roka neskôr, v decembri 2018, a nesúviselo to s kauzou Skripaľ. Premiér Peter Pellegrini sa predsa len zachoval inak, ako mal vo zvyku Fico, a vyhostenie vysvetlil takto: „Vykonával rozviedne aktivity voči záujmom Slovenskej republiky a NATO. Jeho pôsobenie bolo nežiaduce.“

Čo sa zmenilo a prečo musia ísť Rusi domov

Odvtedy nastal ďalší posun.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie