Denník N

Trump: Biden je proti Bohu a zbraniam

Joe Biden a jeho kandidátka na viceprezidentku Kamala Harris. Foto - AP
Joe Biden a jeho kandidátka na viceprezidentku Kamala Harris. Foto – AP

Pozornosť sa po dlhom čase venovanom najmä Trumpovi teraz väčšmi zameria na jeho protikandidáta.

Súboj o budúceho amerického prezidenta vstúpi onedlho do novej fázy. Oboch kandidátov čakajú nominačné zjazdy ich strán, demokrati sa zídu už 17. augusta, republikáni o týždeň neskôr.

Prezident Donald Trump ohlásil, že svoj nominačný prejav prednesie buď v Bielom dome alebo v Gettysburgu v Pensylvánii. Voľba Bieleho domu si vyslúžila kritiku ako porušenie zavedeného protokolu, keďže by sa tak oficiálny priestor využil na súkromné účely politickej kampane. Gettysburg je historickým symbolom, odohrala sa tam najkrvavejšia bitka americkej občianskej vojny, v ktorej padlo vyše 50-tisíc vojakov a dôstojníkov. Je to miesto, kde prezident Abraham Lincoln štyri mesiace po bitke predniesol nezabudnuteľný prejav apelujúci na jednotu, ktorý poznajú aj deti v amerických školách.

Donald Trump tam už vystúpil pred voľbami v roku 2016, označil volebný systém za totálne zdeformovaný a rozložený, keďže vôbec Hillary Clintonovej dovolili kandidovať, napadol skorumpované médiá a vopred spochybnil výsledky volieb.

Keď čítate tento príspevok, už poznáte meno kandidátky na viceprezidentku, ktorú Trumpov vyzývateľ Joe Biden predstaví na štyri dni trvajúcom sneme. Biden so svojím tímom dlho vyberal a dlho odďaľoval oznámenie, ktorá spomedzi dvanástich žien to napokon bude. Vo verejnosti celkom prirodzene stúpala netrpezlivosť, posilnená očakávaniami, že to nebude beloška, ale predstaviteľka Afroameričanov, ktorých postavenie a problémy sa dostali do popredia po policajných násilnostiach počas nedávnych demonštrácií proti rasizmu.

Jedným z dôvodov, pre ktoré to trvalo dlhšie, než Biden pôvodne prisľúbil, boli obavy, že nech tou kandidátkou bude ktorákoľvek z pozoruhodných úspešných političiek, stane sa ešte pred snemom objektom masívnej kritiky podporovateľov súčasného prezidenta a terčom nenávistnej kampane na sociálnych sieťach.

Po nominačných snemoch dôjde k zmene: pozornosť médií a verejnosti sa po dlhom období venovanom najmä Donaldovi Trumpovi (čo práve oznámil na twitteri, čo urobil, čím šokoval, čo odvolal a podobne) sa bude väčšmi zameriavať na to, čo sľubuje, aké zmeny ponúka jeho protikandidát.

Trumpovi samému je to jasné: najnovšie obvinil Bidena nielen z toho, že je socialista,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Joe Biden

Komentáre

Teraz najčítanejšie