Denník N

Deti pustia v septembri do škôl s jedným čestným vyhlásením, návrh ministra zdravotníctva neprešiel

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Za akých okolností budú môcť deti nastúpiť do škôl na začiatku septembra? Počas posledných hodín dostala verejnosť na túto otázku niekoľko rozporuplných odpovedí.

Podľa najnovšej verzie bude stačiť, keď rodičia podpíšu čestné vyhlásenie, v ktorom sa zaručia za dve veci: že ich dieťa nemá príznaky koronavírusu a že nebolo v krajine z červenej zóny. Povedal to v stredu minister školstva Branislav Gröhling.

Premiér Igor Matovič však o necelú hodinu neskrýval prekvapenie, keď sa od novinárov dozvedel, že minister školstva už oznámil túto informáciu. Podľa Matoviča ešte presné znenie čestného vyhlásenia nie je jasné a pripraví ho ministerstvo zdravotníctva. Minister školstva predbiehal, keď tvrdil, čo presne budú rodičia podpisovať, dodal Matovič.

Rozpor medzi premiérom a ministrom školstva zostal aj v informácii, kto navrhne znenie čestného vyhlásenia pre rodičov. Podľa Gröhlinga to má byť jeho ministerstvo v spolupráci s úradom verejného zdravotníctva. Čestné vyhlásenia a aj manuál pre školy zverejní ministerstvo 18. augusta.

Celej tejto informačnej prestrelke predchádzalo zasadnutie pandemickej komisie a návrh ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktorý na základe pandemického plánu žiadal prísnejšie podmienky otvárania škôl. Podľa tohto návrhu mali rodičia vyhlásiť, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Branislav Gröhling

Koronavírus

Matovičova vláda

Školstvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie