Denník N

Svetový newsfilter: Lukašenko už nevyzerá neporaziteľne. Môže sa z Bieloruska stať druhá Ukrajina?

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP


Bielorusko už päť dní protestuje proti vláde. Na revolúciu, aká pred takmer siedmimi rokmi vypukla na Ukrajine, to zatiaľ nevyzerá, no Alexandr Lukašenko už nepôsobí ako neporaziteľný diktátor.

Okrem taktiky, ktorú Lukašenko využíva na potlačenie protestov, v Svetovom newsfiltri píšeme aj o lockdowne na Novom Zélande, ktorý spôsobila jedna rodina a o veľkom rozhodnutí Joea Bidena.


Európa: Čo bude s Bieloruskom?

Ak by sme to merali počtom zatknutých ľudí, tak chuť Bielorusov demonštrovať a riskovať zadržanie či zranenie, sa po zmanipulovaných prezidentských voľbách zmenšuje. Kým prvé povolebné dni hlásila polícia tisíce zatknutých, v stredu to už boli iba stovky.

Môže za to aj taktika Alexandra Lukašenka. Po obrovskej vlne odporu, ktorú vyprovokovali nedôveryhodné výsledky volieb, vsadil na dve veci – brutálne represie a obmedzenie prístupu k internetu.

Kríza nečakaných rozmerov: Lukašenko chce zabrániť tomu, aby do ulíc vyšla kritická masa ľudí schopná prelomiť status quo. Zatiaľ sa zdá, že sa to nestane.

Lukašenko však po 26 rokoch a šiestich voľbách prežíva existenčnú krízu. V apatickej bieloruskej spoločnosti sa prebudil občiansky aktivizmus.

Už to nie je len o bieloruskej kaviarni, ktorá mudruje o zmene a oblieka sa do zakázanej národnej symboliky. Proti Lukašenkovi stojí veľká časť spoločnosti, ktorá mu neverí a túži po jeho konci.

Predvídať ďalší vývoj je ťažké. V rukách to majú Bielorusi, no na Majdan a revolúciu na ukrajinský spôsob to zatiaľ nevyzerá.

Prečo je to iné: V uliciach je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Bielorusko a Lukašenko

Iné podcasty Denníka N

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie