Denník N

Katarína Danová z Chachalandu: Nemám rada slovo obeť, znie priveľmi pasívne

Katarína Danová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Katarína Danová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Katarína Danová minulý rok verejne obvinila vedúceho tábora Chachaland Romana Paulínyho z toho, že ju od trinástich rokov zneužíval. V texte popisuje, ako sa zmenil jej život po tom, čo o svojom príbehu prehovorila. Úryvok je z knihy o sexuálnom násilí Bez súhlasu.txt.

Medializácia mi priniesla tri podivné momenty. Prvý bol, keď som po uverejnení textov v médiách šla ráno do práce a z bulvárnych novín v stánku na mňa pozerala moja tvár. Keďže som bulváru žiadne informácie nedala, nezamýšľala som sa nad tým, ako bude reagovať. Ukázalo sa, že na pokrytie môjho príbehu ma vôbec nepotrebujú, čo vo mne len umocnilo rozhodnutie, že im žiadne informácie poskytovať nebudem. Neodolala som a noviny som si kúpila – prečítala som si o sebe, že som „zmučená obeť“, či „školáčka Katka“, a zároveň som mala podľa nich tridsať rokov, no v skutočnosti som mala o XY menej. Je len jedna pozitívna vec, ktorú bulváru musím uznať – má veľký dosah. A tak som mala istotu, že aj v dedinách na opačnej strane Slovenska o tom ľudia už vedia.

Druhý podivný moment nastal, keď ma zavolali ako hostku do televíznej relácie TV JOJ, kde sme sa rozprávali o sexuálnom násilí. Po skončení relácie ma zastavila produkčná a povedala mi, že v Novom Čase videli naše živé vysielanie, vedeli, že som tam, a preto prišli do televízie. Čakali ma na chodbe a chceli vedieť, či im dám rozhovor. Tento okamih ma ako osobu nezvyknutú byť na očiach verejnosti šokoval. Bola som veľmi vďačná produkčnej, ktorá ma ubezpečila, že ak sa s nimi nechcem rozprávať, pošle ich preč. Rozprávať som sa s nimi naozaj nechcela. Varovala ma, že ma môžu čakať vonku, no našťastie sa to nestalo, a som veľmi rada, že rešpektovali moje rozhodnutie.

Tretí moment nastal iba o pár minút neskôr, keď si ma odchytila reportérka večerného spravodajstva televízie, a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Sexuálne zneužívanie

Rodina a vzťahy, Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie