Vedci začínajú tušiť, prečo niektorí ľudia zvládajú koronavírus bez príznakov. Môžu za to T-bunky

Kto prekonal bežný koronavírus, môže COVID-19 zvládnuť ľahšie.
Od začiatku pandémie COVID-19 je jednou z najzáhadnejších otázok, prečo je v tom, ako ľudia zvládajú infekciu, taký veľký rozdiel. Kým niektorí končia v nemocnici (a nielen starší ľudia), prípadne chorobe podľahnú, veľká časť pozitívne testovaných ani nevie, že koronavírus má v sebe.
Podľa analýzy slovenských hygienikov 61 percent ľudí, ktorých pozitívne testovali v júli, v tom čase nemalo žiadne príznaky. Asi 40 percent asymptomatických pacientov hlásia aj v Spojených štátoch.
Pol roka od začiatku pandémie sa vedci čoraz viac zaoberajú – slovami denníka Washington Post – „ohromujúcou hypotézou“. Ak ste za posledné roky prekonali bežný koronavírus, ktorý spôsobuje nádchu, váš organizmus môže nákazu novým koronavírusom prekonať ľahšie.
Recenzované štúdie, ktoré sa tomu venovali, vyšli v posledných týždňoch v magazínoch Nature či Science, vedci však vyzývajú na opatrnosť a ďalšie výskumy.
T-bunky
Pri skúmaní imunity ľudského tela sa doteraz kládol väčší dôraz na protilátky, ktoré vznikajú po prekonaní choroby COVID-19. Tieto protilátky vytvára druh bielych krviniek známy ako B-bunky (B-lymfocyty).
Ľudské telo však má aj ďalšiu vetvu obrany a tou sú T-bunky (T-lymfocyty).
„Kým B-bunky tvoria protilátky, T-bunky robia dve veci – pomáhajú B-bunkám produkovať protilátky alebo priamo zabíjajú infikované bunky,“ vysvetľuje imunológ zo Slovenskej akadémie vied Vladimír Leksa.
Výskumníci sa pozreli na to, koľko ľudí má T-bunky, ktoré reagujú na nový koronavírus SARS-CoV-2. Zistili, že po prekonaní choroby je to 83 až 100 percent pacientov.
Prekvapení však zostali, keď zistili,