Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Novinári čelia útokom a sú zatýkaní, pretože odhaľujú zločiny v Bielorusku

MediaBrífing je týždňový newsletter o všetkom, čo potrebujete vedieť o médiách. Prihláste sa na odber a dostanete ho každý piatok mailom. Dnes sa okrem iného dočítate:

  • Bielorusko zatvára novinárov, ktorí informujú o protestoch.
  • Facebook zmazal Kotlebove lži o koronavíruse.
  • Legendárny novinár Bob Woodward vydáva ďalšiu knihu o Trumpovi.
  • Populárna hra Fortnite sa vzbúrila monopolu Applu.
Protesty v Minsku. Foto – TASR/AP

Takmer 7000 ľudí bolo zadržaných a niekoľko stoviek zranených pri protestoch, ktoré vypukli v Bielorusku. Medzi zadržanými boli aj desiatky novinárov, ktorí informujú o dianí v krajine po víkendových prezidentských voľbách.

Bieloruská asociácia novinárov informovala vo štvrtok o 64 zadržaných reportéroch, tento počet však nemusí byť konečný.

Novinári tiež čelili viacerým útokom zo strany bieloruských bezpečnostných zložiek.

Napríklad ukrajinský fotograf agentúry AP Mstislav Černov bol vraj zbitý v policajnej dodávke a následne so zraneniami prevezený do nemocnice. Korešpondent ruského webu Meduza Maxim Solopov bol zbitý a zadržaný, jeho redakcia o ňom takmer dva dni nemala žiadne informácie.

Novinárka Natalia Lubnevskaya bola zranená po tom, čo ju do nohy trafil gumený projektil.

Bezpečnostné zložky napadli aj štáb ruskej pobočky televízie BBC, a to napriek tomu, že bol jasne označený. Zaútočili na novinára a snažili sa poškodiť kameru.

Reportéri nezávislého webu Tut.by boli násilne vyvedení z volebných miestností v Minsku, hoci boli akreditovaní. Alexandr Lukašenko redakciu obvinil z pokusu o zvrhnutie vlády.

Obmedzovanie slobody tlače odsúdili viaceré medzinárodné novinárske organizácie a vyzvali bieloruské úrady, aby okamžite zastavili všetky útoky na novinárov.

Zadržiavanie občanov a novinárov odsúdil aj slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS). Na mimoriadnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí krajín EÚ v piatok chce kolegov vyzvať na razantný postup proti Bielorusku. Detaily nespresnil.

Ako obišli vypnutý internet

Už v čase konania bieloruských volieb prichádzali správy, že v krajine bol obmedzený internet, viaceré spravodajské portály boli nedostupné a sociálne siete nefungovali.

Lukašenko hádzal vinu na zahraničné kyberútoky, odborníci však tomuto tvrdeniu neveria. Odpojenie krajiny zrejme spôsobil štátny internetový provider Beltelekom. Ľudia čerpali informácie napríklad cez četovaciu aplikáciu Telegram, ktorá je v postsovietskych krajinách veľmi populárna.

Britská BBC informovala, že vplyvným zdrojom správ sa stal telegramový kanál Nexta, ktorý má už takmer 1,9 milióna odberateľov. Kanál zverejňuje správy od bežných ľudí, ukazuje, kde sa nachádza polícia, kde sa môžu demonštranti ukryť, zdieľa výzvy na pomoc, kontakty na právnikov a ľudskoprávnych aktivistov. Používateľov tiež učí, ako môžu obísť blokovanie internetu.

Kanál rozbehol Stepan Putilo, ktorý žije v Poľsku, kde aj požiadal o politický azyl. Hoci spoza hraníc nedokáže overiť všetky správy a vydal aj chybné informácie, jeho príspevky majú stovky tisíc videní, často viac ako spravodajské weby, ktoré čelia cenzúre a blokovaniu.

Dezinformačná kampaň

Nepokoje v Bielorusku sprevádza aj silná dezinformačná kampaň. Majú ju na svedomí štátne médiá, ktoré ovláda Lukašenko, ale zapojili sa aj ruské propagandistické stránky.

Viaceré dezinformácie spracoval portál EUvsDisinfo, ktorý pripomenul, že zhruba polovica programov vysielaných v prime time na bieloruských televíziách vznikla v Rusku.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexandr Lukašenko

Médiá

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Protesty v Bielorusku

Svet

Teraz najčítanejšie