Denník N

Lukašenko volá Putina na pomoc, zatvára ľudí za pesničku a mučí protestujúcich. Prežíva Bielorusko svoj rok 1968?

Bieloruska s fotografiou zabitého demonštranta, ktorého zbila polícia. Foto - TASR/AP
Bieloruska s fotografiou zabitého demonštranta, ktorého zbila polícia. Foto – TASR/AP

Vojenská intervencia by vyšla Moskvu pridraho, myslí si ruský politológ. Obavy vyvolali Putinove slová, že „vzniknuté problémy budú rýchlo vyriešené“.

Tisícky Bielorusov sa cez víkend prišli rozlúčiť s 34-ročným Alexandrom Tarajkovským, ktorý zomrel v pondelok pri zásahu polície a stal sa prvou obeťou masívnych protestov proti zmanipulovaným voľbám v prospech Alexandra Lukašenka.

Smrť prvého demonštranta

Bieloruská milícia z neho pôvodne urobila akéhosi „teroristu“ – tvrdila, že zomrel, pretože mu v ruke vybuchlo výbušné zariadenie, ktorým chcel zaútočiť na políciu. Podľa videa, ktoré zverejnil ruský server Nastojaščeje Vremia, je zjavné, že mal prázdne ruky nad hlavou a zrejme ho zastrelili príslušníci jednotiek OMON bez toho, aby ich nejako ohrozoval.

Počuť streľbu a potom už len vidno, ako sa skláti na zem a už nevstane.

Túto verziu potvrdil aj jeden zo svedkov. „Nič nemal v rukách. Všetko som videl,“ cituje Sergeja ruský server Nastojaščeje Vremia. O tom, že protestujúceho zastrelili, je presvedčená aj priateľka obete Jelena Germanová – štyri dni po jeho smrti videla jeho telo v márnici. Hruď mal zošitú a na rukách žiadne jazvy, cituje ju AP.

Jelena Germanová, partnerka mŕtveho demonštranta, je presvedčená, že 34-ročného Alexandra polícia zastrelila. Foto – TASR/AP

Desať dní za pesničku

Podobne ako v Československu po sovietskymi vojskami potlačenej Pražskej jari

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexandr Lukašenko

Svet

Teraz najčítanejšie