Denník N

Bieloruský moment pravdy

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Bielorusi už nedovolia, aby ich vydierali, a to ani de facto výnimočným stavom.

Autor je poľský politológ

Protesty, ktoré sa konajú v Bielorusku od minulotýždňových ukradnutých prezidentských volieb, sa vyvíjajú nečakaným smerom. Masové demonštrácie ustupujú a namiesto nich sme svedkami rozptýlenejšej mobilizácie podľa modelu odskúšaného v Hongkongu. Keďže takéto „tekuté“ protesty vznikajú spontánne a rýchlo a účastní sa ich veľké množstvo ľudí, štát ich môže ťažšie potlačiť.

Ale na tom nakoniec nemusí záležať, pretože aj štátne úrady menia svoj prístup a menia svoju najmä defenzívnu taktiku na ofenzívne opatrenia, ktorých cieľom je zastrašovanie. Po potlačení prvých protestov minulú nedeľu a pondelok sa polícia zoskupuje v minských uliciach, blokuje mnohé oblasti a selektívne zastavuje prechádzajúce autá, aby zadržala či zbila ich šoférov.

Len so šťastím som sa vyhol podobnému osudu, keď som v utorok večer jazdil po Minsku. Odvtedy som bol svedkom mnohých bitiek, zaznamenal som mnoho chvíľ, keď bezpečnostné sily rozháňali protestujúcich streľbou, a zdokumentoval som zranenia spôsobené voľným používaním gumových projektilov.

Exemplárne prípady

Cieľom bezpečnostných síl pri vyťahovaní vodičov z áut je, že z nich chcú urobiť exemplárne prípady. Voľba obetí môže byť dokonca strategická, aspoň v prípadoch, keď polícia zastavuje mladých mužov, ktorí by sa mohli pridať k demonštráciám.

Bezpečnostné zložky rozohnali protesty na mnohých miestach Minska vrátane okolia stanice Puškinova, štvrte Kamennaja Horka či obchodného centra Riga, kde vyrastajú barikády. Tieto tri miesta sa stali akýmsi minským Majdanom, ktorý bol centrom protestov v Kyjeve, ktoré zvrhli prezidenta Viktora Janukovyča.

Na tretí deň protestov bola oblasť okolo Puškinovej stanice zasypaná kvetmi na pripomienku obetí, ktoré tu zbili či zastrelili. Hoci sa polícii podarilo v utorok zablokovať dôležitú križovatku zo všetkých strán, v stredu skupina protestujúcich žien vyhlásila oblasť za svoju.

Ženy proti násiliu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie