Denník N

Malá Litva robí pre Bielorusko viac ako veľké západné krajiny

Protestujúci vs. bieloruská polícia. Foto - TASR/AP
Protestujúci vs. bieloruská polícia. Foto – TASR/AP

Prívrženci Lukašenkovho režimu by boli nadšení, keby mohli povedať, že prodemokratické protesty sú skutočne len „farebnou revolúciou“ financovanou Georgeom Sorosom a organizovanou západným spravodajskými službami.

Autor je britský novinár a spisovateľ

Litovčania rozumejú slobode. To je dôvod, prečo verejné osobnosti a aktivisti v najväčšom z pobaltských štátov ponúkajú veľkorysú politickú a humanitárnu pomoc bieloruskému prodemokratickému povstaniu.

Dlhoročný minister zahraničia Linas Linkevičius stojí v čele diplomatických snáh vybudovať medzinárodnú koalíciu proti režimu Alexandra Lukašenka, ktorý sfalšoval prezidentské voľby, a na podporu demokratickej opozície.

Litovský prezident Gitanas Nausėda ukázal, že so správnym inštinktom a poradcami nie je nedostatok zahraničnopolitickej skúsenosti pred prijatím úradu hendikepom, ktorý by obmedzoval efektivitu.

Litovský novinár Andrius Tapinas plánuje zopakovať demonštráciu Baltická cesta, pri ktorej 23. augusta 1989 stáli na trase dlhej 400 míľ dva milióny ľudí na protest proti sovietskej okupácii. Tentoraz bude živá reťaz spájať Vilnius s bieloruskou hranicou.

Odhodlanie a predstavivosť, ktoré ukazujú Litovčania, sú hodné uznania. A také sú aj snahy iných krajín. Predstavitelia Estónska a Lotyšska sa ozvali tiež. Poľský premiér Mateusz Morawiecki volá po krízovom samite Európskej únie, ktorý by mohol uvaliť sankcie na porušovateľov ľudských práv v Bielorusku, hoci by zrejme neprešli vzhľadom na maďarské veto.

Poľsko dalo 13 miliónov dolárov na podporu nezávislých médií a štipendiá a uvoľňuje pracovný trh pre Bielorusov. Český premiér Andrej Babiš

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexandr Lukašenko

Protesty v Bielorusku

Komentáre

Teraz najčítanejšie