Denník N

V Afrike koronavírus zabíja menej. Vedci zatiaľ nevedia prečo

Zdravotné sestry, ktoré sa starajú o pacientov s ochorením COVID-19, tancujú zumbu na parkovisku pred nemocnicou v Nairobi. Tanec im pomáha odbúrať stres. Foto - TASR/AP
Zdravotné sestry, ktoré sa starajú o pacientov s ochorením COVID-19, tancujú zumbu na parkovisku pred nemocnicou v Nairobi. Tanec im pomáha odbúrať stres. Foto – TASR/AP

Napriek čiernym scenárom Afrika zatiaľ pandémiu zvláda.

Pandémia nového koronavírusu prebieha na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Čo sa týka Afriky, epidemiológovia dlhodobo varujú, že vzhľadom na chudobu a slabú zdravotnícku infraštruktúru ju môže pandémia zasiahnuť veľmi bolestivo.

Ďalšou hrozbou je, že infekčné ochorenia sa rýchlejšie šíria v populácii, ktorá je oslabená napríklad zlým stravovaním alebo inými chorobami.

Podľa najnovších štúdií to však vyzerá tak, že aj keď výskyt vírusu v populácii je podobný situácii, v akej bolo na jar v Taliansko či Španielsko, počet hospitalizovaných a úmrtí na COVID-19 je v Afrike oveľa nižší.

Koľko ľudí sa stretlo s vírusom?

Začiatkom augusta prekročili africké štáty hranicu milión nakazených a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že ide len o „špičku ľadovca“. Skutočné množstvo infikovaných ľudí môže byť podľa nej oveľa vyššie.

Odhadnúť, nakoľko je patogén na africkom kontinente naozaj rozšírený, je takmer nemožné. Aj preto je ťažké predvídať, v ktorej časti pandemickej vlny sa Afrika vlastne nachádza.

Pomôcť by mohlo niekoľko nových štúdií, v rámci ktorých sa testujú veľké skupiny ľudí bez podozrenia na infekciu.

Koronavírus pod elektrónovým mikroskopom. Foto – Wikimedia/Felipe Esquivel Reed

Protilátky má každý dvadsiaty

Od mája do polovice júna otestovali vedci z výskumného inštitútu v Keni (Kenya Medical Research Institute) viac než tritisíc darcov krvi z rôznych regiónov krajiny na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Príroda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie