Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Ani táto odluka cirkví od štátu nebude

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Ak sa SaS podarí tému odluky štátu a cirkví udržať aj inde než na Facebooku, bude mať väčšiu šancu. 

Leaseplan logo FlexiPlan – krátkodobá mobilita bez viazanosti. Nevlastnite! Jazdite. LeasePlan (inzercia)


Správy vyberal a komentoval Tomáš Gális

1. Ak sa SaS podarí tému odluky štátu a cirkví udržať aj inde než na Facebooku, bude mať väčšiu šancu

Pravidelné volanie po odluke cirkví od štátu zo strany SaS sa opäť raz skončilo skôr, ako vôbec došlo na vecné argumenty. Tému už po prvom dni zabil Igor Matovič, ale bez viny nie sú ani samotní liberáli.

Nič, len štekanie. Napríklad preto, že tak, ako to má Matovič s referendami, tak to majú v SaS (a predtým napríklad v Aliancii nového občana) práve s odlukou. Najprv zaznie silný apel, že takto to už ďalej nejde, pretože ústava, milióny eur a podobne, ako sa to stalo napríklad v roku 2005, 2015, ale aj v roku 2019, no po pár týždňoch, keď sa téma preje, už nikoho v strane nezaujíma. Minimálne ju už nikto verejne nespomína.

Je to veľká škoda, pretože finančné previazanie štátu a cirkví a náboženských spoločností je už štvrťtisícročia trvajúcim nezdravým dedičstvom absolutistickej monarchie, ktoré nerobí dobre ani štátu, ani od neho závislým cirkvám, čo bolo zvlášť badateľné medzi rokmi 1948 – 1989.

Napokon, bolo to práve na konci tohto obdobia, keď sa odluka objavila medzi požiadavkami Verejnosti proti násiliu. No ani tridsať rokov po sme sa zatiaľ nedostali ďalej než po štekanie jedného tábora na druhý.

Ešte je šanca.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cirkvi na Slovensku

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie