Denník N

Aj my sme kultúra a chceme pracovať. 10 ľudí hovorí o tom, ako vyzerá ich práca a prečo nechcú byť ticho

Zľava hore: Darina Kárová, Andrej Záhorec, Katarína Knechtová, Shina a Dano Salontay, Matej Šálek, Martin Švolík, Peter Vrbjar, Zuzana Pacáková, Hulo van Doski, Roland Kánik. Foto - N/Vladimír Šimíček a Tomáš Benedikovič; Lousy Auber, Jakub Gulyás, Andrea Juneková
Zľava hore: Darina Kárová, Andrej Záhorec, Katarína Knechtová, Shina a Dano Salontay, Matej Šálek, Martin Švolík, Peter Vrbjar, Zuzana Pacáková, Hulo van Doski, Roland Kánik. Foto – N/Vladimír Šimíček a Tomáš Benedikovič; Lousy Auber, Jakub Gulyás, Andrea Juneková

Konzílium odborníkov prijalo pred týždňom niekoľko zásadných opatrení. Od septembra majú byť opäť obmedzené hromadné akcie, ktorých návštevu konzílium „neodporúča“.

Večerné podujatia v interiéri s kapacitou 500 osôb sa môžu konať iba do 23.00 h, toto nariadenie sa však netýka rodinných osláv ani svadieb, otvorené zostávajú aj kostoly.

„Pripravované epidemiologické opatrenia sú diskriminačné, znemožňujú nám pracovať,“ odkázali konzíliu zástupcovia kultúrnych asociácií a združení a spustili kampaň #nebudemeticho. V ten istý týždeň prišla aj správa o tom, že ministerstvu kultúry sa podarilo získať 11 miliónov eur. Prostredníctvom fondov ich chce prerozdeliť najmä medzi tých, ktorí doteraz prepadli cez všetky formy plošnej podpory. Podobne ako vírus aj hejty na „umelcov“ dosiahli svoju druhú vlnu.

Oslovili sme preto desať ľudí z kultúrnej scény, aby nám porozprávali o tom, ako sa zmenil ich život s príchodom korony. Rozprávali sme sa s interpretmi, ktorých vidno na pódiu, ale aj s tými, bez ktorých by sa žiaden koncert či predstavenie nekonali, no nikto by ich na ulici nespoznal.

Hudobník Roland Kánik hovorí o tom, ako sa z korporátu prepracoval až k vlastnému nahrávaciemu štúdiu. Speváčka Katarína Knechtová upozorňuje, že 40 koncertov, ktoré jej v priebehu týždňa padli, znamenalo stratu práce pre desiatky ľudí. Zvukár Peter Vrbjar mal cestovať na turné s kapelami Fallgrapp a s Katarziou, no namiesto toho začal prerábať byty.

O svojej ceste za hudbou bez istôt, stravných lístkov, dovolenky a pravidelného príjmu rozprávajú Shina a Dano Salontay z kapely Longital a vydavateľstva Slnko records. Hulo van Doski spomína, ako si vysníval pozíciu backlinistu, no dnes márne čaká na zahraničné kapely, ktorým by zabezpečil všetky nástroje a aparatúru. Primáš a momentálne otec na materskej Andrej Záhorec hovorí, ako dal po rokoch práce v korporáte výpoveď, aby sa mohol konečne naplno venovať iba hudbe, no potom prišla korona.

Osvetľovač Martin Švolík objasňuje, prečo sú všetci v tejto brandži živnostníci: lebo Zákonník práce by vraj explodoval. Šéfka festivalu vizuálneho umenia Zuzana Pacáková vraj takmer každý deň počúva, že musí byť blázon, keď to ešte s festivalom Biela noc tento rok nevzdala. Promotér Matej Šálek má doteraz zaplatenú celú Inchebu, hoci koncert je naplánovaný až na budúci rok. Darina Kárová, organizátorka festivalu Divadelná Nitra, si myslela, že za tridsať rokov už vie o krízovom manažmente všetko, no mýlila sa.

Vzdať sa svojej profesie nechce nikto z nich. Okrem toho ich spája ešte čosi: absolútna neistota.

Roland Kánik. Foto N – Tomáš Benedikovič

Roland Kánik: Označeniu umelec sa vyhýbam, som robotník umenia

Mám 39 rokov a som hudobník. Chcem hrať hudbu a byť nezávislý. Prečo hrať? Lebo ma to baví a nejakým záhadným spôsobom tým robím radosť aj ľuďom vo svojom okolí. Prečo nezávislý? Lebo nechcem byť závislý. Od nikoho, od ničoho.

Na začiatku som bol regulárny zamestnanec v komerčnej firme. Od pondelka do piatka, od 9.00 do 17.00. V čase, keď ostatní kolegovia išli domov, na pivo, do kina, ja som išiel do skúšobne. Stovky hodín strávených za nástrojmi, či už sám, nacvičujúc repertoár, alebo len tak džemovať, či odohrať koncert na otočku do Rimavskej Soboty. Domov som sa musel vrátiť najneskôr o štvrtej ráno, veď o deviatej som už musel byť v práci.

Keď som sa cítil dostatočne sebestačný, s malou finančnou rezervou a so starým ojazdeným autom, dal som výpoveď v práci. Míľnik na ceste k nezávislosti. Začal som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

 • situácia sa zlepšuje, podľa Krajčího môžeme mať vrchol druhej vlny za sebou
 • vo februári by sa mohli otvoriť niektoré školy
 • od 8. februára by sa nemal vyžadovať negatívny test na pobyt v prírode
 • s testom sa zrejme bude dať aj cestovať mimo okres
 • otvoriť by sa mohli tiež obchody, bude to však podmienené testom
 • minister nevylúčil ani otvorenie lyžiarskych stredísk
 • očkovaní nebudú mať výhody pred ešte nezaočkovanými
 • človek bude mať nárok na bezplatný PCR test maximálne dvakrát za mesiac
 • vo štvrtok pribudlo 93 obetí, 1785 pozitívnych po PCR testoch (16 %) a 2145 pozitívnych po Ag testoch (1,5 %)
 • na Slovensko prišli poľskí zdravotníci, ktorí pomôžu pri plošnom testovaní
 • Hlas nebude zbierať podpisy za referendum o predčasných voľbách počas plošného testovania
 • tretina Slovákov stále hovorí, že sa proti covidu nikdy nedajú zaočkovať
 • ZmenyOtázky a odpovedeMapyVýsledky

   Kultúra v karanténe

   Natália Milanová

   Kultúra

   Teraz najčítanejšie