Denník N

Nastal Modrý mesiac. Čo to znamená?

Spln Mesiaca. Ilustračné foto - Wikimedia/CC.
Spln Mesiaca. Ilustračné foto – Wikimedia/CC.

Jav označuje druhý spln Mesiaca v mesiaci, dochádza k nemu asi raz za 2,7 roka. Pomenovanie je výsledkom chyby, Mesiac v skutočnosti modrý nebude.

Ak sa niečo deje iba málokedy, hovoríme, že sa to stáva „raz za uhorský rok.“ V angličtine vyjadrujú rovnakú myšlienku slovami „once in a Blue Moon“, doslova „raz za modrý mesiac“. Táto pomerne zriedkavá udalosť, „Modrý mesiac“, nastane 31. júla. So sfarbením mesiaca však nemá nič spoločné.

Modrý mesiac je druhý spln v mesiaci. Ten prvý nastal tento mesiac druhého júla. Odkiaľ sa pomenovanie vzalo?

Pomenovanie výsledkom omylu

Kedysi ľudia Modrému mesiacu nepripisovali žiaden astronomický význam. Moderná definícia je vlastne výsledkom chyby, siaha do 40. rokov minulého storočia.

Farmársky almanach štátu Maine (USA) vtedy uvádzal definíciu Modrého mesiaca takú zložitú, že aj samotní astronómovia mali veľký problém jej porozumieť. Aby časopis Sky & Telescope termín zjednodušil a vysvetlil ho aj pre laikov, v roku 1946 napísal – odvolávajúc sa na zmienený almanach, že „druhý spln v mesiaci je Modrý mesiac.“

Bola to zlá interpretácia, ale aspoň sa jej dalo rozumieť.

V roku je väčšinou 12 splnov, jeden každý mesiac. Tento rok nastanú splny ešte 29. augusta, 28. septembra, 27. októbra, 25. novembra a 25. decembra.

Lunárny mesiac má 29,530589 dňa – naše kalendárne mesiace sú dlhšie, výnimkou je len február. Tie zvyšné poldni a „jedenapoldni“ sa postupne nazbierajú, takže z času na čas máme namiesto 12 splnov 13, píše Space. K javu dochádza približne raz za 2,7 roka.

Mohlo by sa zdať, že spln je úkaz, ktorý trvá celú noc, ale „technicky vzaté, ide o chvíľkovú udalosť“, píše Space. „Dochádza k nemu vtedy, keď sú Slnko, Zem a Mesiac takmer v jednej línii. Nastáva v jeden moment všade na svete, či je Mesiac nad horizontom, alebo za ním.“

Kedy je Mesiac modrý

„Vačšina modrých mesiacov má slabo sivú a bielu farbu, tak ako Mesiac, ktorý vidíte každú inú noc. To, že je spln druhým v mesiaci, neznamená, že by pre to Mesiac zmenil farbu,“ uvádza NASA.

Aby bol Mesiac modrý, vyžaduje to lesné požiare alebo sopečnú erupciu. Jav sme zaznamenali viackrát, napríklad pri silnom výbuchu indonézskej sopky Krakatoa v roku 1883.

Oblaky prachu vtedy vystúpali vysoko do zemskej atmosféry a Mesiac zafarbili na modro. Niektoré častice v oblakoch mali veľkosť 1 mikrón, podobne, ako je vlnová dĺžka červeného svetla – to rozptýlili a modré prepustili, informuje NASA. Vďaka tomu sme Mesiac pozorovali ako modrý.

Teraz najčítanejšie