Denník N

Imunológ radí, ako podporiť detskú imunitu, ktoré doplnky z lekárne naozaj fungujú a či očkovať deti proti chrípke

Miloš Jeseňák. Foto N - Tomáš Benedikovič
Miloš Jeseňák. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Efektívne budovanie imunity je beh na dlhé trate, nemá to byť len nárazové posilnenie napríklad pomocou užívania nejakých prípravkov krátko pred rizikovým obdobím,“ hovorí v rozhovore imunológ Miloš Jeseňák.

V rozhovore sa okrem iného dozviete,

 • čo je základom správneho budovania imunity,
 • ako posilniť imunitu detí pred nástupom do školy,
 • ktoré vitamíny nám na Slovensku najviac chýbajú,
 • kedy je dobré začať otužovať deti,
 • kto by sa mal dať určite zaočkovať proti chrípke,
 • ako vplýva na detskú imunitu pasívne fajčenie.

Niektorí rodičia sa aj počas prázdnin snažili držať deti mimo väčšieho kolektívu – v obave pred nákazou koronavírusom. Nemôže sa však aj takáto „izolácia“ prejaviť skôr oslabenou imunitou pri návrate do kolektívu?

Nepovedal by som, že také deti budú mať oslabenú imunitu. Je pravda, že dieťa, ktoré chodí do kolektívu, sa akoby zžije s tou „zoo“, ktorá sa tam vyskytuje, skôr si navykne na mikrobiálne prostredie kolektívu. Väčšinou sa to prejaví hlavne v úvode vstupu dieťaťa do kolektívu – dieťa vtedy začne byť častejšie choré, ale sú to len jednoduchšie infekty, ktoré prebiehajú nekomplikovane a bez následkov. Zvyčajne trvajú pár dní, maximálne týždeň. Ako rodič by som sa tým určite nestresoval. No pokiaľ infekty trvajú dlhšie alebo ak dieťa ide z jedného infektu do druhého a neprospieva, potom patrí jednoznačne do rúk imunológa – aby zistil, či nejde o poruchu imunity.

Dlhšia izolácia dieťaťa, ktorú ste spomínali, však nie je dôvodom na obavy z návratu do kolektívu. Aj pokiaľ ide o COVID-19, vieme, že mortalita detí je pri tomto ochorení extrémne nízka, mnohé deti sú úplne asymptomatické alebo len mierne symptomatické. Závažný priebeh tohto ochorenia je u detí naozaj mimoriadne zriedkavý. Na Slovensku sme zatiaľ ani nemali toľko nakazených detí, aby sme to mohli odsledovať, no aj na základe skúseností zo zahraničia vieme, že riziko komplikácií je u detí veľmi nízke.

Deti na druhom stupni základnej školy a na stredných školách budú mať prvé dva týždne povinnosť nosiť aj v triedach rúška. Má podľa vás také opatrenie zmysel?

Principiálne v tom zásadný problém nevidím. Keďže sa deti vracajú späť do kolektívov a mnohé prichádzajú z iného prostredia, napríklad aj z dovolenky v zahraničí, toto opatrenie má zrejme predovšetkým zabrániť potenciálnemu šíreniu infekcie do okolia detí. Predpokladám, že to bol hlavný dôvod, prečo ho zaviedli. No ako hovorím, deti sú veľmi málo symptomatické a majú veľmi mierny priebeh ochorenia. Všeobecne je problémom tohto ochorenia práve to, že my reálne nevieme, koľko ľudí je nakazených, keďže mnohí jedinci sú bezpríznakoví.

Ak by sme chceli posilniť imunitu detí pred nástupom do školy, je už dnes na to neskoro? Dá sa imunita posilniť aj zo dňa na deň?

Zo dňa na deň sa to nedá, ale určite na to nie je neskoro ani teraz. Samozrejme, efektívne budovanie imunity je beh na dlhé trate, nemá to byť len nárazové posilnenie napríklad pomocou užívania nejakých prípravkov krátko pred rizikovým obdobím. Hoci uznávam, že aj to môže byť jeden zo spôsobov akútneho posilnenia imunitného systému a jeho odpovede, najmä pred blížiacim sa rizikovým obdobím.

Ako by teda malo vyzerať naozaj efektívne posilňovanie imunity?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Koronavírus

  Rodičovstvo

  Rozhovory

  Rodina a vzťahy, Zdravie

  Teraz najčítanejšie