Denník N

Filmárka Agnieszka Holland: Hanbím sa za dnešné Poľsko, že sa vracia o sto rokov späť

Foto - Deník N/Gabriel Kuchta
Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Svetoznáma filmárka hovorí o novom filme Šarlatán a o dôsledkoch homofóbnych nálad v dnešnom Poľsku.

Agnieszka Holland prišla do Bratislavy na slávnostnú premiéru filmu Šarlatán. Vznikol podľa príbehu ľudového liečiteľa, ktorému do života zasiahli dve totality: nacizmus aj komunizmus. Keď česko-slovenskú snímku s Ivanom Trojanom v hlavnej úlohe nakrúcala, nečakala, že sa vďaka motívu homosexuálnej lásky stane taká aktuálna vo svetle dnešnej kampane proti LGBT ľuďom v Poľsku.

„Pomaly každý deň je niekto na ulici zbitý, lebo vyzerá ako lesba či gej. Pripomína mi to návrat do 30. rokov,“ hovorí filmárka, ktorú trikrát nominovali na Oscara.

Nie tak dávno ste čelili útokom konzervatívnych kritikov za snímku Cez kosti mŕtvych, ktorú jeden z nich nazval „protikatolíckou propagandou ekoterorizmu“. Ako sa vám v Poľsku dýcha?

Keď som ten film dokončila, akurát sa vymenila vláda. A zrazu to vyzeralo, akoby tí poľovníci zostúpili z plátna a dostali politické funkcie. Poľská pravica nenávidí všetko, o čom ten film je: ekológiu, práva zvierat, práva žien, ochranu slabších pred silnejšími. Nenávidia všetko, čo je modernita a čo nie je paternalistická forma moci nad prírodou aj nad ženami. Tento film ich preto musel veľmi provokovať, čomu som sa, samozrejme, tešila.

Poľsko je dnes extrémne rozdelená spoločnosť. Dokáže sa ešte na niečom zjednotiť?

Hádam na futbale. Ale to je posledné. Spoločnosť je rozdelená presne fifty-fifty. Trzaskowski by vyhral prezidentské voľby, keby Duda nemal toľko peňazí na propagandu v štátnych médiách. No aj keby vyhral, nič by sa nevyriešilo. Pol krajiny by ďalej žilo v tom, že je stelesnený diabol. Neviem, čo by mohlo poľskú spoločnosť zjednotiť. Možno iba vojna.

Podľa niektorých v Poľsku už dnes je studená občianska vojna. Situáciu ešte viac vyhrocuje kampaň proti sexuálnym menšinám. Staronový prezident Duda hovorí o „LGBT ideológii, ktorá je horšia ako komunizmus“, policajti zmlátili na varšavskej ulici desiatky aktivistov. Do toho prichádzate s filmom, ktorý zobrazuje lásku – a dokonca erotiku – medzi dvoma mužmi. Nemáte obavy, čo to môže spôsobiť?

Aj v tomto je Poľsko schizofrenické. Medzi umelcami homofóbov nepoznám. Homosexuálov je v našej brandži veľa, tam je tolerancia. Myslím si však, že ani v kinách by náš film nemusel ľudí nejako pohoršovať. Verím tomu, že propaganda ešte nestihla zmasírovať mozgy všetkých divákov, aby si mysleli, že homosexualita je zlo.

Kde sa berie nenávisť k sexuálnym menšinám?

Ide to jednoznačne zhora. Vláda našla v ťažení proti „LGBT ideológii“ spôsob, ako ľudí, najmä tých menej vzdelaných, rozdeliť a strašiť. Pre väčšinu bežných ľudí je to nezrozumiteľná skratka. Stačí k nej prilepiť slovíčko „ideológia“ a začať tvrdiť, že ohrozuje tradičnú rodinu.

V európskych voľbách strašenie LGBT zafungovalo, tak ho vytiahli v prezidentských. Zároveň sa toho rady chytajú fašizujúce sa kruhy v katolíckej cirkvi. Cirkev sa rada zbaví zodpovednosti za to, že tají pedofíliu medzi kňazmi, takže si našla obetného baránka, aby mohla ľahko odviesť pozornosť od vlastných škandálov. Atmosféra, ktorú cirkev vytvára z politických dôvodov, nemá ďaleko od pogromov. Mohli sme to vidieť vlani pri Gay Parade v Białystoku, kde biskup vyburcoval futbalových hooligans, aby išli do ulíc a bili tam ľudí.

Teraz je pomaly každý deň na ulici zbitý niekto, kto sa holohlavým mladíkom znepáči, pretože vyzerá ako gej či lesba. V ťažení proti LGBT komunite sa zviditeľňuje aj fundamentalistická sekta Ordo Iuris. Tvoria ju najmä mladí právnici napojení na príbuznú sektu z Brazílie. Nemyslím si, že by ich postoje mali niečo spoločné s kresťanstvom. Majú však dosť peňazí, niektorí vravia, že ich platí Putin.

Vôbec by ma to neprekvapovalo, lebo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie