Denník N

Po Kočnerovi zdedil celu s telefónom. Ako si ruský milionár Vinogradov prešiel väzením, aby u nás získal azyl

Ruský milionár Valentin Vinogradov získal na Slovensku azyl. Presťahoval sem rodinu aj svoj biznis. Foto N - Mirek Tóda
Ruský milionár Valentin Vinogradov získal na Slovensku azyl. Presťahoval sem rodinu aj svoj biznis. Foto N – Mirek Tóda

Slovensko poskytlo azyl ruskému podnikateľovi z obavy, že by mu doma hrozilo politické prenasledovanie a neférový súdny proces.

Rok bez desiatich dní strávil ruský občan Valentin Vasilievič Vinogradov na Slovensku vo väzení. Napriek tomu bol rád, že sa mu to stalo u nás a nie v Rusku.

Po takmer dvoch rokoch úsilia sa mu podarilo získať azyl na Slovensku – v krajine, ktorá nepatrí medzi najveľkorysejšie, pokiaľ ide o pomoc v núdzi. Stačí sa pozrieť na štatistiku z posledných troch rokov.

V roku 2018 bol na Slovensku udelený azyl piatim osobám, o rok neskôr ôsmim a počas prebiehajúceho roka úrady vyhoveli desiatim žiadateľom o azyl.

Jedným z nich je ruský milionár Valentin Vasilievič Vinogradov.

Ojedinelý prípad. Vinogradov vs Ruská federácia

Príbeh ruského podnikateľa Vinogradova je ojedinelým prípadom v histórii azylového procesu na Slovensku. Na jeho konci Slovensko poskytlo útočisko cudzincovi, o ktorého vydanie žiadala Ruská federácia v pochybnom procese. Takmer jej to vyšlo.

Slovenské súdy dvakrát rozhodli v prospech vydania Vinogradova do Ruska, čo minulý rok zvrátil bývalý minister spravodlivosti Gábor Gál. V polovici augusta sa Vinogradovovi, ako zistil Denník N, podarilo získať status azylanta.

Migračný úrad ministerstva vnútra o tom rozhodol po dôkladnom vyšetrovaní, ktoré trvalo dlhšie ako polročná zákonná lehota. Inšpektor ministerstva vnútra Vinogradovov prípad skúmal desať mesiacov.

Denník N si prečítal písomné rozhodnutia ministra spravodlivosti Gála aj migračného úradu, ktoré sa jednoznačne postavili na stranu Vinogradova a jeho základných ľudských práv. Nepriamo tak spochybnili princípy právneho štátu v Ruskej federácii.

„Je to veľmi ojedinelý prípad,“ usmieva sa Valentin

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Marian Kočner

Vladimir Putin

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie