Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Tašky plné peňazí, úplatky a Ferrari. Mexiko zasiahol obrovský korupčný škandál

Enrique Peña Nieto. Foto - TASR/AP
Enrique Peña Nieto. Foto – TASR/AP

Tento týždeň patril v Amerike republikánom, ktorí mali predvolebný zjazd. Trump na ňom ukázal, že stranu má pevne pod kontrolou, a zo zjazdu si spravil rodinnú záležitosť.

Pozornosť však púta aj dianie v Mexiku, kde sa politická elita ocitla uprostred obrovskej korupčnej kauzy.

Do Svetového newsfiltra sme vybrali to najdôležitejšie, čo sa v jednotlivých regiónoch stalo. Ak chcete tento súhrn pravidelne dostávať do svojej mailovej schránky, prihláste sa na odber.


Latinská Amerika: Korupcia na najvyšších miestach existuje

Mexiko zasiahla najväčšia korupčná kauza v histórii. Bývalý šéf štátneho ropného podniku vypovedá o miliónovej korupcii na tých najvyšších miestach a troch bývalých prezidentov obviňuje z toho, že sa na nej podieľali.

Čo sa stalo: Emilo Lozoya viedol naftársku spoločnosť Pemex v rokoch 2012 až 2014. V Mexiku ho vyšetrujú za to, že bol súčasťou obrovskej korupčnej schémy, v rámci ktorej stavebná firma Odebrecht podplácala popredných politikov a funkcionárov v celej Latinskej Amerike.

V rámci vyšetrovania na neho vydali zatykač, zadržali ho v Španielsku a vydali do Mexika. Tam Lozoya začal rozprávať a jeho výpoveď unikla do mexických médií.

Najhoršie z toho vyšiel Enrique Peña Nieto, ktorý bol prezidentom v rokoch 2012 až 2018. Lozoya tvrdí, že exprezident je zapletený do multimiliónových úplatkov, kupovania hlasov v parlamente a ilegálneho financovania kampane. Okrem iného vraj Peña Nieto dostal aj luxusné

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Bielorusko a Lukašenko

Donald Trump

Koronavírus

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie