Denník N

Silu násilia spoznal, keď sa mstil za smrť svojho holuba. Mike Tyson chystá návrat

Ďalší zo série príbehov najvýznamnejších boxerov histórie.

Mike Tyson má 54 rokov a práve chystá veľký návrat do boxerského ringu. V septembri mal nastúpiť proti o štyri roky mladšiemu Royovi Jonesovi Jr., ale exhibičný zápas zatiaľ presunuli na koniec novembra.

Tyson sa pôvodne so športom rozlúčil v roku 2005 prehrou s Kevinom McBridom.

Nedávno sa však naplno vrátil k tréningom a Jonesa sa chystá zničiť. „Budeme sa poriadne udierať. Toto je moja definícia zábavy… Dolámané rebrá, dolámaná čeľusť. To je pre mňa zábava,“ povedal.

Tyson počas svojej kariéry naozaj v súbojoch s väčšinou súperov dominoval. Ako tínedžer od marca 1985 do novembra 1986 absolvoval 28 zápasov bez prehry, z toho 26 vyhral knokautom. V ringu kraľoval tak, že v týchto dueloch absolvoval dokopy iba 52 celých kôl.

„Kontroloval ring v štýle, ktorý nedokázal napodobniť vo svojom živote mimo boxu. Bitky boli preňho tou ľahkou časťou života, časťou života, ktorej rozumel najlepšie. Všetko, čo sa skrývalo v pozadí, mohlo vypustiť jeho psychózy,“ napísal Donald McRae v knihe Dark Trade.

Chovateľ holubov

Vyrastal v chudobných štvrtiach Brownsvillu v New Yorku, kde si prežil ťažké detstvo. Jeho otec alkoholik mal aj ďalšieho syna Rodneyho a dcéru Denise. Keď mal Mike jeden rok, otec rodinu nadobro opustil. Vychovávala ho matka Lorna, ktorá žila len z podpory. Mika v škole bili.

Ako chudobný chlapec si však našiel nezvyčajného koníčka. Chodil na strechu opustenej budovy a staral sa tam o holubov. „Zbožňoval som tých vtákov. Lietali po oblohe, ďaleko od Brownsvillu, ponad všetku tú špinu a s*ačky. A vždy sa ku mne vrátili – nikdy ma nenechali dlho samého. Miloval som to,“ vyznal sa McRaeovi.

Raz však videl, ako sa k holubom dostal starší chlapec, jedného zobral do ruky a nechal Tysona prosiť, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ring

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie