Denník N

Ako bolí dospievanie alebo nový román Eleny Ferrante

Je to jedna z najočakávanejších európskych knižných udalostí tejto jesene – fenomén menom Ferrante pokračuje novým románom, ktorý 1. septembra vychádza naraz vo viac ako dvadsiatich piatich krajinách.

Textov a recenzií, ktoré budú nový román Eleny Ferrante porovnávať v kontexte s jej Neapolskou ságou, bude určite mnoho. Tento však taký nebude.

Po prvé preto, že autor tohto textu nemal pred najnovším románom Klamársky život dospelých s Elenou Ferrante žiadny bližší čitateľský kontakt a musel by klamať, po druhé, román stojí na vlastných nohách a zaslúži si príležitosť uhájiť si svoju pozíciu aj bez barličiek. Tento obzvlášť.

Klamársky život dospelých vyšiel v talianskom origináli v novembri 2019. Pripravovaná jarná európska premiéra sa pre pandémiu posunula, a tak nová Ferrante vychádza naraz v dvadsiatich piatich krajinách až teraz – 1. septembra, zatiaľ čo Netflix už intenzívne pripravuje jej seriálovú adaptáciu.

Na Slovensku si Ferrante už tradične oblieka šaty vydavateľstva Inaque, tentoraz vo výbornom preklade Ivany Dobrakovovej.

Trochu o zraku

Novorodenec je počas prvých týždňov schopný zaostriť pohľad na predmety vzdialené najviac 25-30 centimetrov. Nie je to náhoda, ide o približnú vzdialenosť matkinej tváre pri dojčení. Až postupne sa jeho schopnosť vidieť rozvíja a vyvíja. Nikto z nás si zrejme tieto chvíle nepamätá, no keď sa nad tým zamyslíme, musí to byť fantastické. Ako sa nám pred očami z ničoho nič rozširuje svet. Ako pribúdajú farby. Ostré kontúry. Ako sa zrazu z nejasnej hmly vynorí zreteľná línia vzdialeného horizontu.

Podobnou situáciou rozširovania zorného poľa je vlastne aj dospievanie. Prechod medzi detstvom a dospelosťou, to je predovšetkým myšlienkový a citový chaos, nepokoj a neustále otrasy. Koľko ideálov sa s obrovským rachotom rúca, koľko predstáv o sebe i o iných, koľko istôt!?

Taký je aj nový román Eleny Ferrante Klamársky život dospelých. Jeho hlavná hrdinka a rozprávačka, trinásťročná Giovanna, prechádza obrovskými zmenami, no vedľajším javom jej vnútorných premien je aj ostrejší zrak – lepšie vidí a lepšie rozumie všetkému, čo sa deje okolo nej.

Počas nasledujúcich dvoch rokov, ktoré sleduje román Eleny Ferrante, sa však nezmení len jej pohľad na svet, ale vlastne aj svet samotný. Slová ako rodina a priateľstvo prudko zmenia svoj obsah a v pätnástich rokoch sa z nej napokon zrodí celkom nový človek.

Keď rastieme, bolí nás celé telo. Keď sa naťahujú kosti. Koža. Svaly. A rovnako bolí aj dospievanie. „Už som nedokázala byť nevinná,“ hovorí Giovanna.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie