Denník N

Kaliňák za policajtmi z Moldavy stále stojí, zbitý Róbert Rybár spomína, ako ich bili hlava-nehlava (reakcie na rozhodnutie Európskeho súdu)

Foto - TASR
Foto – TASR

[Roky bezprávia. Neuveriteľný príbeh razie v Moldave  vám priblíži kniha Sama Mareca a Veroniky Prušovej.]

Policajnú raziu v osade v Moldave nad Bodvou vyšetrovala policajná inšpekcia spadajúca pod ministerstvo vnútra. Sťažnosti zbitých obyvateľov osady posudzoval aj Ústavný súd. Sedem rokov od razie trvalo, kým sa zbití dočkali rozhodnutia, v ktorom sa ich niekto zastal.

Európsky súd pre ľudské práva svojím rozhodnutím spochybnil celé vyšetrovanie, skonštatoval porušenie práva sťažovateľov na ochranu pred neľudským alebo ponižujúcim zaobchádzaním alebo trestaním, ale aj diskrimináciu. Slovenské orgány nedostatočne vyšetrili možný rasový motív samotnej prípravy policajnej razie.

Ako po siedmich rokoch od razie prijali rozhodnutie zo Štrasburgu tí, ktorí zbitým od začiatku verili? A čo na to hovorí exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer) a bývalý premiér Robert Fico (Smer), ktorí sa policajtov z Moldavy nad Bodvou verejne zastali a svojimi vyhláseniami ovplyvnili celé vyšetrovanie?

Róbert Rybár, jeden zo sťažovateľov, obžalovaný za krivú výpoveď:

Zbytočne nám ublížili. My sme nič nespravili. V deň policajnej razie prišli k nám, vošli bez povolenia do našich bytov a začali nás biť hlava-nehlava. Som veľmi rád, že nám súd dal za pravdu a že rozhodli tak, ako rozhodli. Považujem toto rozhodnutie za správne.

Zuzana Čaputová, prezidentka:

Rozhodnutie je potvrdením pochybností, ktoré boli od začiatku spájané s týmto zásahom. Médiá, bývalá aj súčasná verejná ochrankyňa práv a mimovládne organizácie urobili v tejto téme množstvo užitočnej práce a dnes dal ESĽP za pravdu aj im. Zneužívanie štátnej moci proti ľuďom je neprípustné, a preto je potrebné, aby sa odstránili pochybnosti aj v ďalších podobných prípadoch. Občania potrebujú polícii dôverovať a na to je potrebné, aby sme mali nezávislú policajnú inšpekciu, ktorá by vyšetrovala podozrenia z nezákonného konania policajtov. Hoci sa dlhodobo hovorí o potrebe používania kamier pri policajných zásahoch, v praxi stále nie sú bežné.

Robert Kaliňák, exminister vnútra (Smer):

Rozhodnutie rešpektujem, nič to však nemení na veci, že najväčšou prekážkou vyšetrovania bolo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Razia v Moldave

Slovensko

Teraz najčítanejšie