Denník N

Podporme odvážnych Čechov na Taiwane

Oslavy Národného dňa Taiwanu v Tchaj-peji 10. októbra 2017. Foto – TASR/AP
Oslavy Národného dňa Taiwanu v Tchaj-peji 10. októbra 2017. Foto – TASR/AP

Keď sa raz stane rutinou letieť na Taiwan rokovať nielen o obchode, investíciách a zdravotnej starostlivosti, ale aj o bezpečnostnej politike, tyrani z Pekingu sa nebudú mať kam obrátiť.

Autor je britský novinár a spisovateľ

Individuálne hrdinské činy sa môžu často zdať úplne zbytočné dovtedy, kým sa k nim nepripojí množstvo iných ľudí. To je odkaz z Bieloruska, kde protestujúci zvonia umieráčik Sovietskemu zväzu. Ale to isté možno pozorovať aj v Prahe. Delegácia deväťdesiatich českých osobností nedávno prelomila tabu komunistickej Číny a odletela na oficiálnu návštevu Taiwanu.

Pekinské plány

Pekinský režim pohŕda demokraciou na neďalekom ostrove. Taiwan naďalej používa oficiálny názov Čínska republika, dedičstvo nacionalistickej vlády, ktorá na ostrov utiekla po tom, čo na kontinente v roku 1949 zvíťazili komunistickí povstalci. Ale jeho reálna sila vyplýva z toho, že je úspešný. Taiwan už dávno nie je rozvíjajúcou sa ekonomikou, už sa totiž dávno rozvinul. HDP na hlavu, aj keď jasné, že to nie je najpresnejšie meradlo, je takmer trikrát vyšší ako v Čínskej ľudovej republike. To je dôkaz o bláznovstve a neefektivite komunistického hospodárstva. Taiwan je zároveň životaschopná demokracia, ktorá do veľkej miery prekonala traumy svojej autoritatívnej minulosti. Naopak, kontinentálna Čína naďalej všetko zatajuje: Veľký skok vpred, kultúrna revolúcia či masaker na Námestí nebeského pokoja z roku 1989 sú stále predmetom oficiálne vynucovanej amnézie. Skrátka, až na veľkosť a počet obyvateľov je na tom „slobodná Čína“, ako sme ju zvykli volať, lepšie ako komunistická „červená Čína“.

Režim v Pekingu desaťročia toleroval Taiwan ako akúsi anomáliu. Teoreticky šlo o rebelskú provinciu, ale v praxi o užitočného obchodného partnera. Za vlády Si Ťin-pchinga, ktorý sa stal komunistickým lídrom v roku 2012, sa to však zmenilo. Čínsky prezident chce znovuzjednotenie, a to radšej skôr ako neskôr, a keby to bolo nutné, tak aj s použitím sily. Prvým krokom, ktorý má k tomu viesť, je vydieranie a izolácia Taiwanu.

Česká odvaha

Tento plán by mohol fungovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie