Denník N

Veria, že Trump vedie tajnú vojnu so satanistami. Čo je to QAnon a prečo môže byť nebezpečný?

Demonštrant v roku 2018 drží písmeno Q, symbol QAnonu. Foto - TASR/AP
Demonštrant v roku 2018 drží písmeno Q, symbol QAnonu. Foto – TASR/AP

Hnutie QAnon si osvojilo viaceré konšpiračné teórie.

Koncom októbra 2017 na americkom internetovom fóre 4chan publikoval svoj prvý príspevok používateľ, ktorý sa nazval Q Clearance Patriot. Malo to naznačovať, že ide o osobu z prostredia americkej vlády, ktorá má prístup k utajeným informáciám.

Ten anonym, neskôr známy ako Q, napísal, že podľa jeho informácií 30. októbra zatknú neúspešnú kandidátku demokratov vo voľbách Hillary Clintonovú. „Očakávajte masívne nepokoje odporcov, aj iní utečú zo Spojených štátov,“ napísal podľa The Atlantic.

Nič také sa nestalo, no to nezastavilo narastajúcu popularitu Q. Svoje posty – takzvané Q drops – uverejňoval naďalej a vybudoval okolo seba niečo, čo dnes pripomína kult, či – ako píše The Atlantic – nové náboženstvo.

Toto hnutie sa volá QAnon a posledné týždne sa o ňom vo veľkom hovorí v Spojených štátoch aj v zahraničí. Dodnes sa nevie, kto presne je (alebo sú) Q.

Tajná vojna

Začalo to ako konšpiračná teória, ktorá tvrdí, že americký prezident Donald Trump vedie tajnú vojnu proti pedofilnej sieti elít, ktorá uctieva satana. K nim majú patriť politici ako Hillary Clintonová, bývalý prezident Barack Obama, celebrity typu Oprah Winfrey či Tom Hanks, novinári, ale aj obľúbené ciele konšpirátorov, ako sú George Soros a Bill Gates. Títo ľudia majú okrem iného piť látku z krvi detí, ktorá má údajne ozdravujúce účinky.

Tvrdé jadro QAnonu verí, že čoskoro príde Búrka (Storm), počas ktorej týchto pedofilov zatknú, popravia, prípadne uväznia na americkej vojenskej základni Guantánamo na Kube. Takisto dúfajú, že nastane Veľké precitnutie (Great Awakening), keď zvyšok sveta pochopí, že QAnon hlása jedinú pravdu.

Hlavný symbol stúpencov tohto hnutia je písmeno Q, ktoré bolo vidno na mnohých demonštráciách podporovateľov prezidenta v USA (samozrejme, nie všetci z nich veria v QAnon), ale napríklad aj počas protestu proti pandemickým opatreniam v Londýne a Berlíne. Práve Nemecko je krajina, kde je mimo USA podľa Foreign Policy konšpiračné hnutie najviac rozšírené.

Podporovatelia sa často vyjadrujú v šifrách a skratkách. Obľúbený je biely zajac či skratka WWG1WGA – Where We Go One We Go All – Kam ide jeden, tam idú všetci.

Mimochodom, veľké písmeno Q so siluetou bieleho zajačika na monitore v pozadí mal aj slovenský hudobník Oskar Rósza v novom videoklipe viacerých hudobníkov. Rózsa mal už predtým konšpiračné vyjadrenia.

https://www.youtube.com/watch?v=Ku812poIMLg

„Nová metakonšpiračná teória QAnon je na Slovensku čoraz populárnejšia a naberá na sile,“ napísal na Facebooku Tomáš Kriššák, ktorý sa venuje konšpiráciám.

Viacero konšpirácií

Viera, že svet v skutočnosti ovláda akási tieňová vláda v úzadí (po anglicky deep state), nie je žiadna novinka, v histórii sa objavovali takéto teórie často. QAnon však za posledný polrok narástlo a funguje ako akýsi dáždnik, pod ktorý si vzalo aj iné konšpiračné teórie.

Nájdu si tam svoje antivaxeri, ľudia, ktorí veria v UFO a to, že vláda zamlčiava prítomnosť mimozemšťanov na Zemi, aj tí, ktorí veria, že 11. septembra 2001 to bolo všetko inak.

Hnutie sa takisto snažilo nabrať nových stúpencov cez kampaň na záchranu detí pred únosmi. Hashtag SaveTheChildren bol veľmi populárny na amerických sociálnych sieťach začiatkom augusta, až ho Facebook zablokoval.

Neprekvapí, že jeho stúpenci odmietajú súčasnú pandémiu, ktorá je podľa jednej z teórií len pokusom odviesť pozornosť elít, ktoré prehrávajú vojnu s Trumpom.

Podporu hnutiu QAnon ukázali aj protivládni demonštranti v Rumunsku. Foto – TASR/AP

Aké je to veľké?

Ťažko teda povedať, koľko má toto hnutie podporovateľov. Niektorí môžu veriť časti z nej, ale napríklad viera, že Hillary Clintonová pije krv zavraždených detí, môže byť veľa aj na nich.

V každom prípade, za posledný polrok narástla aktivita jeho členov na Facebooku, Twitteri a Youtube. V júli a auguste zablokoval Twitter a Facebook stovky skupín a účtov.

Podľa experta na konšpiračné teórie z Miamskej univerzity Josepha Uscinského hnutiu QAnon sa zatiaľ viac darí v získavaní mediálneho pokrytia ako v presviedčaní bežných Američanov, ako to napísal pre Guardian. Sám skúmal, aké je toto hnutie populárne.

Opiera sa okrem iného o dva výskumy. V auguste 2019 len päť percent opýtaných Američanov vravelo, že verí tomu, čo tvrdí hnutie QAnon. V marci tohto roka Pew Research Center zistil, že tri štvrtiny Američanov o QAnone nikdy nepočulo.

Minulý týždeň však vyšiel prieskum spoločnosti Civiqs, podľa ktorého si 33 percent republikánskych voličov myslí, že väčšina z toho je pravda, ďalších 23 percent, že niečo z toho je pravda. U demokratov je to celkovo 9 percent. Podľa tohto prieskumu o QAnone nepočulo už iba 14 percent Američanov.

Joseph Uscinski je však voči tomuto prieskumu kritický. „Otázka je zle položená. Nejde po kľúčových konceptoch QAnonu a mýli ľudí myšlienkou ‚tieňovej vlády‘, ktorá existovala už pred QAnonom a je populárnejšia,“ odpísal pre Denník N.

Otázka znela: Veríte, že teória o QAnone, ktorá hovorí o sprisahaní elít a tieňovej vláde, je pravdivá?

Aj napriek tomu tu vidieť istý posun. Rovnakú otázku položila spoločnosť aj pred rokom a je vidieť nárast poznateľnosti QAnonu (vlani o tom nepočulo 35 percent ľudí).

Podľa Uscinského to však neznamená, že toľko ľudí verí v teóriu o pedofiloch a satanistoch. „Pýtal som sa Američanov na ich podporu tohto hnutia dva roky. Nie je zatiaľ žiaden dôkaz, že to rastie. Je to malé. Teraz je taký trend, keď sa každá viera v konšpiračné teórie nazýva QAnon, čo robí iba zmätok. Mnohé konšpiračné teórie sú populárne, QAnon nie je. To sa môže zmeniť, ale nie je žiaden dôkaz, že mu narastá popularita,“ odpísal Uscinski.

Kandidáti do kongresu

Vo svojom článku pre Guardian dodáva, že napriek tomu sú dobré dôvody mať obavy z QAnonu. Napríklad preto, že niektorí podporovatelia Q sa tento rok dostanú do amerického kongresu.

Koncom augusta vyhrala napríklad republikánske primárky politička v štáte Georgia Marjorie Taylor Greenová, ktorá má veľkú šancu byť vo svojom obvode zvolená do Snemovne reprezentantov. V apríli v Oregone zvíťazila v primárkach strany Jo Rae Perkinsová.

Politička Marjorie Taylor Greenová (v červenom) vyhrala republikánske primárky v štáte Georgia. Foto – TASR/AP

„Stojím za prezidentom Trumpom, stojím za Q a tímom. Vďaka Anony a vďaka vám, patrioti. Spoločne zachránime republiku,“ povedala vo videu zverejnenom na Twitteri. Neskôr toto video zmazali, no politička pre médiá povedala, že zmazanie ľutuje.

Podľa Media Matters momentálne kandiduje do kongresu najmenej 21 kandidátov (20 republikánov a jeden nezávislý), ktorí sa nejakým spôsobom hlásia ku QAnonu alebo k jeho časti.

Hrdinom sympatizantov tohto hnutia je Donald Trump a členovia často v jeho vyjadreniach čítajú jeho údajné tajné signály voči tejto skupine, napríklad keď spomenie číslicu 17, čo je miesto v abecede, na ktorom sa nachádza písmeno Q.

Amerického prezidenta sa na hnutie spýtali počas jednej augustovej tlačovky. „Neviem veľa o hnutí – okrem toho, že ma majú veľmi radi, čo oceňujem. Sú to ľudia, ktorým sa nepáči, čo sa deje na miestach ako Portland, Chicago, New York. Počul som, že sú to ľudia, ktorí milujú našu krajinu,“ povedal prezident.

Mnohí iní republikáni však toto hnutie rázne odsúdili. Viceprezident Mike Pence to označil za konšpiračnú teóriu, ktorú odmieta, aj keď veľa o tom nevie.

Ďalší republikáni v kongrese to podľa The Economist nazvali „mentálnou kvapavkou“, „odpadom“ či „nebezpečným šialenstvom“.

Na radare FBI

Toto hnutie začala vnímať aj americká FBI. V internom dokumente v máji ho zaradila medzi potenciálne domáce teroristické organizácie.

Súvisí to s niekoľkými incidentmi. Jednu z podporovateľov hnutia v apríli zatkli s nožmi v aute – tvrdila, že chcela „odstrániť“ demokratického kandidáta na prezidenta Joea Bidena a Hillary Clintonovú.

V roku 2018 iný ozbrojený stúpenec hnutia zablokoval most na priehrade Hoover Dam, neskôr sa priznal k obvineniam z terorizmu. „Americké konšpiračné teórie vstupujú do nebezpečnej novej fázy,“ napísal magazín The Atlantic v auguste.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie