Denník N

Elon Musk by chcel čipom v mozgu vyrobiť superľudskú myseľ. O 25 rokov budeme viac v cloude ako v tele, vraví

Elon Musk. Foto – AP
Elon Musk. Foto – AP

Podľa českého filozofa a vedca je Muskov prístup k Neuralinku odpoveďou na to, „ako sa ľudstvo ako produkt evolúcie vyrovná s umelou inteligenciou prevyšujúcou tú ľudskú – Musk z nás urobí kyborgov práve preto, aby sme udržali krok a neprehrali v evolučnom zápase o miesto na Zemi“.

Minulý týždeň v piatok predstavil Elon Musk zariadenie spoločnosti Neuralink, ktoré funguje ako rozhranie medzi mozgom a počítačom.

Čip zatiaľ existuje vo forme prototypu a dosiaľ ho vyskúšali len na prasatách. Má veľkosť mince a obsahuje viac ako tisíc elektród, ktoré sa pripevnia k mozgu.

Zariadenie zaznamenáva aktivitu časti neurónov, no vysiela aj vlastné elektrické signály, aby boli neuróny aktívne a pálili. Na prezentácii Musk ukázal video, ako neuróny živočícha reagujú na činnosť elektród.

Podľa neho by sa testovanie na ľudských pacientoch mohlo začať už budúci rok.

V ľudskom mozgu by čip fungoval ako senzor na čítanie elektrických impulzov a aj ako zariadenie na „zápis informácií“ do mozgu tým, že v ňom bude produkovať elektrické impulzy.

Určený by mal byť pre pacientov s ťažkosťami, ktoré majú pôvod v mozgu a mieche, ako je ochrnutie končatín, možno Alzheimerova choroba či epilepsia.

Prezentácia Elona Muska o mikročipe Neuralinku. Zdroj – CNET/YouTube

Superľudská myseľ

Ultimatívnym cieľom je vytvoriť „superľudskú myseľ“, čiže mozog natoľko technologicky vylepšený, aby sme dokázali vzdorovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Technológie

Teraz najčítanejšie