Denník N

Elon Musk by chcel čipom v mozgu vyrobiť superľudskú myseľ. O 25 rokov budeme viac v cloude ako v tele, vraví

Umelú inteligenciu považuje za civilizačnú hrozbu napríklad americký inovátor Elon Musk. Foto – AP
Umelú inteligenciu považuje za civilizačnú hrozbu napríklad americký inovátor Elon Musk. Foto – AP

Podľa českého filozofa a vedca je Muskov prístup k Neuralinku odpoveďou na to, „ako sa ľudstvo ako produkt evolúcie vyrovná s umelou inteligenciou prevyšujúcou tú ľudskú – Musk z nás urobí kyborgov práve preto, aby sme udržali krok a neprehrali v evolučnom zápase o miesto na Zemi“.

Minulý týždeň v piatok predstavil Elon Musk zariadenie spoločnosti Neuralink, ktoré funguje ako rozhranie medzi mozgom a počítačom.

Čip zatiaľ existuje vo forme prototypu a dosiaľ ho vyskúšali len na prasatách. Má veľkosť mince a obsahuje viac ako tisíc elektród, ktoré sa pripevnia k mozgu.

Zariadenie zaznamenáva aktivitu časti neurónov, no vysiela aj vlastné elektrické signály, aby boli neuróny aktívne a pálili. Na prezentácii Musk ukázal video, ako neuróny živočícha reagujú na činnosť elektród.

Podľa neho by sa testovanie na ľudských pacientoch mohlo začať už budúci rok.

V ľudskom mozgu by čip fungoval ako senzor na čítanie elektrických impulzov a aj ako zariadenie na „zápis informácií“ do mozgu tým, že v ňom bude produkovať elektrické impulzy.

Určený by mal byť pre pacientov s ťažkosťami, ktoré majú pôvod v mozgu a mieche, ako je ochrnutie končatín, možno Alzheimerova choroba či epilepsia.

Prezentácia Elona Muska o mikročipe Neuralinku. Zdroj – CNET/YouTube

Superľudská myseľ

Ultimatívnym cieľom je vytvoriť „superľudskú myseľ“, čiže mozog natoľko technologicky vylepšený, aby sme dokázali vzdorovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Technológie

Veda

Teraz najčítanejšie