Denník N

Stane sa, že zatvoríme pätinu školských tried? Ako školáci ovplyvnia počet nakazených? Odpovedá Krajčí, Gröhling, Bražinová aj Smatana

Prváci zo Základnej školy na Jarnej ulici v Žiline. Foto - TASR
Prváci zo Základnej školy na Jarnej ulici v Žiline. Foto – TASR

Počet nakazených sa zvýšil v posledný deň o 121, stúpa aj počet pacientov v nemocniciach. Už po prvom školskom dni hlásia niektoré škôlky a školy karanténu.

Čo môžeme očakávať po otvorení škôl? Denník N sa opýtal ministrov aj odborníkov, ako môže školská dochádzka ovplyvniť vývoj počtu nakazených na koronavírus.

Ak si nebudeme dávať pozor, môžeme v októbri či v novembri zavrieť všetky školy, varuje lekár z infekčného oddelenia na bratislavských Kramároch.

Otázky:

  1. Čo očakávate od začiatku školského roka, ako sa prejaví na počte nakazených?
  2. V niektorých krajinách museli zatvoriť 10 až 20 percent tried. Koľko škôl sa môže zatvoriť pre COVID-19 u nás?
  3. Čo je v tejto chvíli najdôležitejšie, aby sme zamedzili nákaze? Čo by ste odporučili občanom?

Branislav Gröhling, minister školstva z SaS

1. Situáciu budeme vyhodnocovať už po týždni, takže druhý týždeň budeme vedieť, čo sa v školách a v regiónoch deje. Hlavné slovo majú regionálne úrady verejného zdravotníctva, Úrad verejného zdravotníctva SR a následne aj pandemická komisia a krízový štáb, s ktorými budeme konzultovať. Situácia sa teda bude vyhodnocovať priebežne a deadline sme si dali na dva týždne, lebo to je inkubačná lehota, počas ktorej by sa mohli jednotlivé prípady objaviť.

2. Uvidíme. Verím, že rúška po dvoch týždňoch už nebudú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie