Odišli z Indexu, zakladajú Telex.
Novinári najväčšieho maďarského portálu Index začali zbierať peniaze na spustenie nového webu. Ten by mal nahradiť portál rozbitý Orbánovou vládou.
Koncom júla prepustili šéfredaktora najväčšieho maďarského spravodajského webu Index a ešte ten týždeň na protest dala výpoveď celá redakcia. Portál už roky čelil tlaku vlády Viktora Orbána.
Maďarskému premiérovi sa podarilo dosadiť svojho človeka do vydavateľstva práve v čase pandémie, keď verejnosť riešila kontroverzný zákon, ktorý dal vláde možnosť prijímať dekréty bez účasti parlamentu.
Od jedného oligarchu k druhému
Index bojoval o prežitie už niekoľko rokov. Jeho vlastníkom bol dlhé roky jeden z najbohatších oligarchov v krajine Zoltán Spéder, ktorý sa však po roku 2010 pohádal s orbánovcami a musel všetky svoje mediálne záujmy „odovzdať“.
Index sa vtedy dostal do rúk ďalšieho oligarchu, Lajosa Simicsku, ktorý bol finančným šéfom strany.
Simicska sa však tiež rozišiel s Orbánom, a preto mu vyhovovalo, aby Index zostal kritický voči vláde. Tento stav sa zmenil po roku 2018, keď Orbán získal tretíkrát dvojtretinovú väčšinu vo voľbách a Simicska sa stiahol do úzadia.
Okolo redakcie sa tak začali objavovať ľudia blízki Orbánovi. Podľa samotných novinárov im do obsahu nezasahovali, no prichádzali s návrhmi na reorganizáciu redakcie. Keď ich šéfredaktor Szabolcs Dull odmietol, najprv ho odvolali z riadiaceho orgánu vydavateľstva a neskôr aj z pozície šéfredaktora.
Novinári to považovali za zásah do nezávislosti redakcie a hromadne dali výpoveď.
Riaditeľ vydavateľstva László Bodolai sa s nimi najprv chcel dohodnúť, ale s ich požiadavkou vrátiť Dulla do pozície šéfredaktora nesúhlasil. Výpovedné lehoty novinárov trvali do konca augusta, ale už v priebehu leta oznámili, že pracujú na príprave nového nezávislého webu.
Čo bude s Indexom?
Nábor nových zamestnancov do Indexu prebiehal s veľkými ťažkosťami, keďže kauza otriasla celou maďarskou spoločnosťou a vyvolala obrovskú vlnu solidarity voči odchádzajúcim novinárom.
Na čelo redakcie vymenovali Pála Szombathyho, niekdajšieho šéfredaktora denníka Magyar Hírlap, z ktorého je dnes ďalší provládny denník. V poslednom čase Szombathy viedol športové televízne relácie a bol aj komentátorom jediného maďarského denníka na Slovensku Új Szó.
Jeden z jeho zástupcov bude tiež človek veľmi blízky Fideszu, Ákos Gergely Balogh, ktorý riadil už viaceré mediálne projekty vládnej strany. Patril medzi známe tváre mládežníckej organizácie Fideszu Fidelitas.
Podľa informácií portálu 24.hu prevádzkovala v rokoch 2010 až 2014 jeho firma aj stránku orbanviktor.hu.
Chystá sa nový projekt
Novinári, ktorí odišli z Indexu, založili najprv stránku na Facebooku, ktorá získala vyše dvestotisíc fanúšikov už za dva dni. Postupne zverejňovali informácie o novom pripravovanom projekte.
V piatok oznámili, že nový portál sa bude volať Telex, a spustili crowdfundingovú kampaň na zozbieranie peňazí potrebných na založenie webu. Po prvých dvoch hodinách kampane mali už vyše päťtisíc podporovateľov. Šéfredaktorkou Telexu bude Veronika Munk, bývalá zástupkyňa šéfredaktora Indexu.
Ako nás informoval jeden zo zakladateľov portálu a tiež bývalý novinár Indexu András Földes, nový portál bude vo vlastníctve novinárov.
Rokujú aj so sponzormi, ale zatiaľ sa sústreďujú na vytvorenie silnej čitateľskej bázy. Podľa Földesa bude nový portál fungovať na základe predplatiteľského modelu, budú ho financovať teda predovšetkým čitatelia. Ich základný štáb pozostáva zo 40 – 50 ľudí.
Rozširovať ho budú podľa toho, koľko peňazí zozbierajú. „Nemáme určené minimum peňazí, koľko máme zozbierať, ale projekt chceme každopádne spustiť,“ povedal Földes pre Denník N. Profil Telexu bude podľa neho podobný, ako mal aj „starý“ Index, bude prinášať aktuálne správy, ale aj zábavný obsah a tiež investigatívu.
Predpokladajú, že nový web môže plnohodnotne fungovať o niekoľko týždňov.
Dilema predplatiteľov
Predplatiteľský model je zatiaľ v oblasti online médií v Maďarsku málo rozšírený. Niektoré portály na ne postupne prechádzajú, ale väčšinou sú financované z predplatiteľských príspevkov iba čiastočne.
Môže to zmeniť nový portál bývalých novinárov Indexu. Niektorí predstavitelia maďarských médií však argumentujú, že predplatiteľský model obmedzuje dosah kritických médií, a tak pomáha vláde. „Popri tom, že to dáva stabilný ekonomický základ, to však môže vyhovovať orbánovcom. V ich záujme totiž je, aby okresávali dosah kritických médií,” povedal o predplatiteľskom modeli pre Denník N šéfredaktor portálu 444.hu Péter Uj.
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].
Zoltán Szalay































