Česi ubehali Slovákov a na Tehelnom poli vyhrali 3:1

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Slovenskí futbalisti vstúpili do novej edície Ligy národov prehrou 1:3 s Čechmi. Na bratislavskom Tehelnom poli sa hralo bez divákov. Slováci sa o tri dni predstavia v ďalšom zápase LN na ihrisku Izraela.

Prvú veľkú šancu mali v 20. minúte domáci, no chybu českého brankára Vaclíka pri rozohrávke Kucka nepotrestal.

„Pripravovali sme sa na to, že ich brankár nemá až takú dobrú rozohrávku. Vystihol som jeho prihrávku, snažil som sa ju čo najlepšie nachystať Kuckovi. Loptu som si pýtal, on to zobral na seba a bohužiaľ to tam nepadlo,“ povedal v prvej reakcii pre RTVS Róbert Boženík.

Potom už na ihrisku dominovali Česi, na ktorých napádanie a pohyb nedokázali Slováci nájsť odpoveď.

„Po 25. minúte mi u našich chýbala tímovosť, hráči sa nedopĺňali,“ povedal v štúdiu RTVS Ján Mucha, bývalý brankár reprezentácie.

Navyše sa v priebehu 1. polčasu zranili dvaja domáci hráči – Ondrej Duda a Lukáš Štetina, ktorých nahradili Adam Zreľák a Martin Valjent. V nadstavenom čase 2. polčasu sa zranil aj Gyömbér.

Česi o svojom víťazstve rozhodli dvomi gólmi v priebehu piatich minút. Prvý strelil Coufal po nedorozumení Greifa so Škriniarom, druhý pridal z penalty Dočkal – Coufala pred ňou fauloval Gyömbér. Na 0:3 dal v 86. minúte Krmenčík po krásnej pätičke Daridu, na druhej strane však znížil parádnou strelou spoza šestnástky Schranz.

„Pred zápasom sme si povedali, že ideme do toho naplno, a nejako sa to vyparilo. Úvod ako-tak, ale potom sme vypadli z hry, keď sa nám zranili hráči,“ povedal pre RTVS slovenský stopér Milan Škriniar.

„Chýbala nám agresivita v súbojoch, bez behania sa futbal nedá hrať,“ dodal.

„Dokázali sme hrať aktívne celý zápas, boli sme kompaktní a veľmi sa mi páčilo, ako sme hrali,“ povedal tréner Česka Jaroslav Šilhavý.

Pavel Hapal, tréner Slovenska: „Z našej strany sa nedá čo hodnotiť. Česi boli jasne lepší, predčili nás v pohybe a aktivite. Mali ešte viac šancí na góly. Dnes sme nepredviedli požadovaný výkon, boli sme oveľa horší. Motivácia bola u nás. Myslím si, že nám chýba herná prax, veľa hráčov má málo odohrané. Chlapci sa budú musieť pripraviť aj po fyzickej stránke oveľa lepšie, ako sú na tom momentálne.“

Zápas poznamenala pandémia koronavírusu, pre ktorú v slovenskom tíme chýbal Marek Hamšík a hráči z americkej MLS Albert Rusnák a Ján Greguš.

Hráči však chýbali aj Čechom – Patrik Schick či Tomáš Souček, ktorí pred príjazdom na Slovensko prišli do kontaktu s masérom, ktorý mal pozitívny test na nový koronavírus.

Česi mali v realizačnom tíme pozitívny test aj krátko pred zápasom, no hlavný hygienik SR Ján Mikas duel odobril. Pravidlá UEFA podliehajú miestnym úradom.

Liga národov, 2. skupina, divízia B:

Slovensko – Česko 1:3 (0:0)

Góly: 88. Schranz – 48. Coufal, 53. Dočkal (z 11 m), 86. Krmenčík, ŽK: Boženík, Gyömbér, Kucka – Darida; rozhodovali: Treimanis – Gudermanis, Spasjonnikovs (všetci Lot.); bez divákov.

Slovensko: Greif – Pekarík, Štetina (32. Valjent), Škriniar, Gyömbér – Hrošovský, Lobotka – Kucka, Duda (17. Zreľák), Haraslín – Boženík (65. Schranz)

Česko: Vaclík – Coufal, Čelůstka, Kalas, Bořil – Darida, Král – Masopust (86. Ševčík), Dočkal, Jankto (68. Provod) – Hložek (72. Krmenčík)

Škótsko – Izrael 1:1 (1:0)

Góly: 45. Christie (11 m) – 73. Zahavi, ŽK: Forrest – Dor Peretz

Škótsko: Marshall – Jack, McKenna, Tierney, Robertson – Forrest, McTominay, McGregor, Christie – McGinn (79. Armstrong) – Dykes (74. Burke)

Izrael: Marciano – Dasa, Tibi, Bitton, Tawatha – Elhamed, Natcho, Dor Peretz (72. Cohen) – Solomon (90. Blazer), Dabour (79. Weissman), Zahavi