Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Slovenskom sa preháňa prvá vlna Kočnerovho víťazstva a druhá vlna korony

Marian Kočner. Foto N – Vladimír Šimíček
Marian Kočner. Foto N – Vladimír Šimíček

1. Kočner zazrel slobodu na konci tunela. 2. Matovič pripúšťa obnovenie celoplošných opatrení proti korone. 3. Slovenská zahraničná politika zažila výborný týždeň.

Správy vyberal a komentoval Roman Pataj

1. Kočner zazrel slobodu na konci tunela

Tomáš Szabó dostal za účasť na vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 25 rokov. Lenže Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú prvostupňový súd vo štvrtok oslobodil, pretože dvoch z troch členov senátu nepresvedčili argumenty prokuratúry, že naozaj boli objednávateľmi novinárovej vraždy.

Nečakaný verdikt vyvolal emotívne reakcie. Politici sa síce zväčša snažili zachovať dekórum a zdôrazňovali, že rešpektujú rozhodnutie súdu, ale väčšina viac či menej dávala najavo, že s ním nesúhlasia. Reakcia médií bola zväčša kritická, verejnosť bola zaskočená či pobúrená, objavili sa obavy, že hrozí ďalší nepotrestaný zločin, akým bol únos Michala Kováča mladšieho, ozvali sa aj medzinárodné novinárske organizácie a nemecký denník Die Welt Slovensko rovno zaradil medzi mafiánske štáty.

Vyskytli sa však aj názory, že oslobodenie dvojice obžalovaných objednávateľov žiadnym prekvapením nebolo – to len médiá nerobili svoju prácu dobre, pretože sa nekriticky postavili na stranu prokuratúry.

Čo verdikt znamená a čo nie

• Kočner po dlhých mesiacoch nezdarov zaznamenal prvý úspech a zvýšila sa šanca, že sa ešte niekedy dostane na slobodu. Na prvom stupni ho už síce odsúdili za zmenkový podvod na 19 rokov, ale za objednávku vraždy mu hrozilo 25 rokov až doživotie, čo je z hľadiska šance na slobodu zásadný rozdiel.

• Prípadom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Marian Kočner

  Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

  Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

  Vražda Jána Kuciaka

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie