Denník N

Športový newsfilter: Kmotrík ml. začal leto racionálne, potom sa však utrhol na voľnú jazdu

Generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml. oslavuje víťazstvo v Slovnaft Cupe 2019/20 s trénerom Jánom Kozákom. Foto N - Tomáš Benedikovič
Generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml. oslavuje víťazstvo v Slovnaft Cupe 2019/20 s trénerom Jánom Kozákom. Foto N – Tomáš Benedikovič

Dobrý deň,

Športový newsfilter sa vracia po letnej prestávke, a tak sa nebude venovať udalostiam len za posledný týždeň, ale za celé dva mesiace.

Počas nich sme sledovali nielen zahraničný šport bez divákov, ale aspoň poloplné tribúny na Slovensku a cestu Slovana Ligou majstrov. Ivan Kmotrík ml. najprv presvedčil konzílium odborníkov, potom si však zakonšpiroval z výjazdu na Faerských ostrovoch a už doma vyhodil úspešného trénera. A nie za výsledky či škaredú hru.

Pavel Hapal to má pri reprezentácii nahnuté už po jednom jesennom zápase, Lionel Messi sa uponáhľal pri odchode z Barcelony a Peter Sagan tvrdo bojuje o zelený dres.

Športový newsfilter vychádza vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.


Športové podcasty nájdete na: Apple Google Spotify Podbean RSSYoutube


1. Veľkým stačí kamera, naši potrebujú fyzického diváka

Pandémia koronavírusu neobišla ani profesionálny šport. Je tu však podstatný rozdiel v tom, ako ovplyvňuje najznámejšie ligy, turnaje či preteky, a medzi tým, čo robí na Slovensku.

Cez prázdniny sme videli finálový turnaj Ligy majstrov, dohratie najväčších futbalových líg (okrem francúzskej) či NHL a NBA.

A to všetko bez prítomnosti divákov.

Podstatnú časť rozpočtov najväčších svetových klubov plnia zmluvy s televíznymi spoločnosťami a partnermi, ktorí sa chcú vidieť v televízii. Na lístkoch a match-day revenue (bufety či fanshop) síce zarábajú viac ako tie slovenské, ale percentuálne ide o nižšiu sumu.

V top ligách a súťažiach je preto podstatné dohrať sezónu pred kamerami, bez peňazí od ľudí na tribúnach to nejako prežijú.

V krajinách s menším televíznym trhom je to však naopak a tým sa dá vysvetliť oveľa väčšia nervozita miestnych funkcionárov.

Zoberte si slovenské kluby – aj keď na štadióny chodí oveľa menej ľudí ako v zahraničí, príjmy z lístkov tvoria oveľa väčšie percento príjmov. Naopak, televízne práva vystačia možno tak na naftu do autobusov.

Aj preto naše kluby od začiatku tlačia, aby na štadiónoch mohlo byť aj počas pandémie čo najviac fanúšikov.

Od 1. júla sa aj vďaka tlaku Ivana Kmotríka ml. (generálny riaditeľ Slovana Bratislava) podarilo zrušiť nariadenie o maximálne 500 ľuďoch na štadióne v interiéri a tisícke vonku. Namiesto toho mohol byť štadión naplnený do maximálne 50 percent svojej kapacity. Dávalo to zmysel, keďže každý štadión má inú kapacitu a sú aj také, čo by boli plné pri tisíc ľuďoch.

Konzílium však od 1. septembra opäť vrátilo pôvodné nariadenie. S argumentom, že rizikom nie je ani tak pobyt na štadióne, ale oslavy po zápase. A keď bude menej ľudí na tribúnach, menej ich bude prichádzať do blízkeho kontaktu v krčmách.

Nie sme epidemiológovia a je dobré, že v takýchto veciach majú posledné slovo. Veď aj im vďačíme za to, ako bezproblémovo (v porovnaní so zahraničím) prežívame pandémiu.


2. Pán generálny

Súčasný Slovan je hlavne o jeho generálnom riaditeľovi Ivanovi Kmotríkovi ml., čo ilustruje aj tímová fotografia, na ktorej sedí v slnečných okuliaroch na čestnom mieste v dolnom rade uprostred. Nie úplne bežná vec.

Ako hovorí prvý bod ŠNF, leto začal úspešným tlakom na konzílium, no potom to s ním už išlo dole vodou a začala sa jeho typická voľná jazda.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Liga národov

Lionel Messi

Peter Sagan

ŠK Slovan Bratislava

Športové podcasty Denníka N

Športový newsfilter

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie