Denník N

Kollár po zverejnení lascívnych správ s transrodovou modelkou: Vydierateľný nie som, chcel som vedieť, kam zájde

Predseda Sme rodina Boris Kollár. Foto - TASR
Predseda Sme rodina Boris Kollár. Foto – TASR

Bola to len zábava a bol som zvedavý. Je to súkromná komunikácia, hovorí predseda parlamentu o niekoľko rokov starej komunikácii. Bezpečnostný expert hovorí, že za takéto správanie sa neudeľuje bezpečnostná previerka.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) je presvedčený, že pre svoje správanie na sociálnych sieťach nemôže byť vydierateľný. Povedal to po tom, čo sa na webe objavila jeho údajná súkromná komunikácia s transrodovou modelkou Paris Nemc.

Bulvár o správach predsedu hnutia Sme rodina písal prvýkrát v auguste, týždenník Plus 7 dní mal komunikáciu medzi Kollárom a transrodovou modelkou k dispozícii už pred tromi týždňami. Predseda parlamentu však týždenník výslovne vystríhal pred tým, aby súkromné správy zverejnil.

„Nedávam žiadne zvolenie na zverejnenie akejkoľvek mojej súkromnej komunikácie. Ak to urobíte, podám trestné oznámenie za porušenie listového tajomstva,“ varoval Plus 7 dní Kollár.

Minulý piatok sa však správy objavili na webe, anonym ich zavesil na špeciálne vytvorenú webovú stránku. Komunikácia sa odohráva v aplikácii Messenger na Facebooku. Profil s fotografiou, ktorú od júna 2016 do 27. mája tohto roka používal ako svoju profilovú fotografiu Boris Kollár, si s modelkou vymieňa správy so silným sexuálnym podtónom, vzájomne sa hecujú a plánujú, čo by spolu robili na osobnom stretnutí.

Na konci profil s Kollárovou fotografiou modelke navrhne, aby pokračovali na WhatsAppe či Viberi, a pošle jej mobilné telefónne číslo, ktoré predseda parlamentu dodnes používa.

Predseda Smeru Robert Fico preto v pondelok Kollára vyzval, aby odstúpil z funkcie. Informácie podľa Fica poukazujú na „hlboké ľudské, etické, morálne zlyhanie predsedu parlamentu“.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Kollár: Písal som si s ňou, ale len zo žartu

Predseda Sme rodina pre Denník N povedal, že si s modelkou Paris Nemc v minulosti písal, no zároveň nepotvrdil, že ide o tie isté správy, ktoré boli zverejnené na webe. Tvrdí, že to, čo sa objavilo na internete, nečítal.

„Je kopec fakeových stránok, kde falšujú správy. Keby som sa mal ku každej jednej vyjadrovať, nič iné by som nerobil, len čítal internet a vyjadroval sa k tomu,“ povedal.

Kollár hovorí, že si s modelkou písal dávnejšie, nie v čase, keď bol predsedom parlamentu. Do funkcie bol zvolený 20. marca.

„Áno, písal som si s ňou ešte predtým. Nerozoberajme, kedy to bolo, ale bolo to dávno, niekoľko rokov dozadu. A či si budem na internete ďalej písať? Budem si písať ďalej, lebo nevidím dôvod, aby som si súkromné veci nemohol riešiť,“ povedal.

„Na internete mi vypisujú kadečo. Niektorí sa mi vyhrážajú, táto osoba, príslušník LGBTI, mi proste napísala. Začal som s ňou komunikovať a bavil som sa na tom. Fakt to bola pre mňa zábava, v živote som ju nevidel a nestretol. Priznám sa, že som si robil srandu, bol som zvedavý, kam až je schopná zájsť. Je to súkromná komunikácia, nebudem sa za to ospravedlňovať, nebolo to určené verejnosti.“

Kollár hovorí, že sa písaním si na internete zvykne odreagovať. „Niektorí politici to riešia alkoholom, niektorí dokonca drogami, niektorí sa odreagujú tým, že okrádajú túto spoločnosť. Pre mňa je toto forma relaxu, na internete si píšem s každým,“ vysvetľuje predseda Sme rodina. „Ďalej budem komunikovať, buď si robiť žarty, alebo si písať s babami. Viete dobre, že ženy mám rád.“

Kollár v minulosti na Facebooku útočil na dúhové pochody, pomáhal si fotografiami zo zahraničných pochodov s výstrednými účastníkmi. „Je to zvrátené. Nesúhlasím s tým a nemienim to v uliciach rešpektovať, ani nič podobné. Dúhový pochod! Tolerancia k tomuto? Nikdy! Oni patria do ústavu a nie na ulicu! Vždy to boli úchyláci a nemali tú diagnózu nikdy vylúčiť,“ napísal v roku 2017.

Viackrát však vyhlásil, že proti väčšine homosexuálne orientovaných ľudí nič nemá, zopakoval to aj pri komunikácii s modelkou Paris Nemc. „Mne neprekáža ani transgender, ani homosexuál, ani transsexuál. Nemám proti nikomu nič, som len proti registrovaným partnerstvám,“ povedal v auguste pre Plus 7 dní.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Vydierateľný nie som, vraví šéf parlamentu

Správy s transrodovou modelkou nie sú prvou intímnou komunikáciou Borisa Kollára, ktorá sa dostala na verejnosť. V roku 2017 si ľudia mohli prečítať, ako si šéf hnutia Sme rodina písal s jednou z klientok resocializačného centra Čistý deň.

Spoluzakladateľka centra Zuzana Tománková Miková v marci 2017 zorganizovala tlačovú konferenciu, na ktorej obvinila jedného z opozičných poslancov z chlipných rečí s 15-ročnou zverenkyňou centra, ktoré sa mali odohrať pred niekoľkými rokmi.

„Je to opozičný politik, chodiaci morálny imperatív,“ vravela Tománková bez toho, aby konkrétne menovala. Boris Kollár sa vzápätí prihlásil, že to bol on, a novinárom rozdal kompletnú komunikáciu so zverenkyňou centra. Zároveň povedal, že sa s dievčaťom nikdy nestretol a ona kontaktovala jeho. „Táto slečna so mnou koketovala, tak som koketoval s ňou,“ vysvetľoval.

Zaujímavé na tomto prípade bolo, že pár hodín pred tým, ako Tománková vystúpila na tlačovej konferencii, sedela v hoteli Crowne Plaza s mafiánom Marianom Kočnerom, dnes odsúdeným za falšovanie zmeniek televízie Markíza, a s bývalým príslušníkom SIS a vtedy ešte Kočnerovým kamarátom Petrom Tóthom.

Predseda parlamentu, ktorého vzťahy so ženami sú častou témou bulvárnych médií, si napriek týmto incidentom nemyslí, že by mohol byť pre svoje kontakty a vystupovanie na sociálnych sieťach vydierateľný.

„V žiadnom prípade, žiadnymi esemeskami ani správami vydierateľný nie som,“ povedal. „Potvrdilo sa to aj pri Čistom dni, kde sa ma snažil cez správy vydierať Smer aj s Kočnerom. Nemal som problém a všetky správy som zverejnil, dostali ich všetci novinári.“

Neuvažuje však aspoň o tom, že by používal bezpečnejšie aplikácie ako Messenger na Facebooku? „Komunikujem na všetkých platformách,“ odpovedal predseda Národnej rady.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Odborník: Za toto by nedostal previerku

Victor Breiner z portálu Infosecurity.sk vraví, že považuje za škandalózne, že vrcholový politik vedie komunikácie, akú mal Boris Kollár s modelkou Paris Nemc, cez Messenger od Facebooku.

„Základným komunikačným návykom človeka, ktorý má prístup k citlivým informáciám štátu, by malo byť neriešiť niečo takéto cez Messenger. Ja osobne na Messengeri nevediem ani len banálnu komunikáciu, vždy navrhnem človeku, ktorý sa mi ozve, aby sme prešli na inú platformu. Je to ignorantské správanie,“ vraví Breiner.

„V tomto prípade navyše ide o komunikáciu, ktorá ak by unikla, dostáva vrcholového politika do situácie, že ho môže niekto vydierať. To je niečo, za čo nedostanete na NBÚ bezpečnostnú previerku,“ dodáva odborník na internetovú komunikáciu.

Boris Kollár má ako predseda parlamentu previerku zo zákona, Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) ho nepreveruje.

Aj keď teoreticky mohli správy medzi predsedom Sme rodina a modelkou uniknúť aj tak, že ich niekomu poskytla ona, podľa Breinera je možné, že Kollárovi v minulosti niekto hekol jeho profil na Facebooku.

„To by znamenalo, že svoj profil musel mať pravdepodobne chránený iba heslom. To by mať nemal. Mal by mať zapnutú aj dvojfaktorovú aplikáciu, čo znamená, že máte heslo a okrem toho aj aplikáciu v mobile, ktorá vám generuje jedinečný kód, ktorým overíte svoje prihlásenie. Teda niečo podobné, ako používajú banky pri internetbankingu.“

Odborník hovorí, že oveľa lepšie ako Messenger je používať aplikácie ako Signal či Threema, ktorá sa preslávila vďaka tomu, že ju používal – a správy z nej si zálohoval – Marian Kočner.

Breiner sa s kolegami z portálu Infosecurity.sk pokúšal prísť na to, kto je za webovou stránkou, na ktorej bola Kollárova komunikácia s modelkou Paris Nemc zverejnená. „No je to urobené tak, že sa to nedá zistiť, aj keď je pomerne ľahké to takto nastaviť.“

Alena Zsuzsová na špecializovanom súde. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kollárovi písala aj volavka Zsuzsová

Boris Kollár patril k politikom, ktorých cez Facebook v minulosti oslovila aj Kočnerova volavka Alena Zsuzsová, ktorú Špecializovaný trestný súd minulý týždeň oslobodil spod obvinenia z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Prokurátor sa proti rozhodnutiu odvolal. O jej vine, ako aj o vine Kočnera v tomto prípade rozhodne Najvyšší súd.

Kollár sa so Zsuzsovou stretol aj osobne. „Neviem, odkiaľ zohnala moje telefónne číslo, ale napísala mi esemesku, ktorá akože nepatrila mne, ale niekomu inému. Napísal som jej, že sa asi pomýlila, a začala sa naša komunikácia,“ vysvetľoval pre SME.

„Ponúkala mi nejaké pozemky. Ich predaj sprostredkúvala a mala by z toho províziu. V tom čase som uvažoval o kúpe, párkrát sme sa stretli, ale nakoniec som nič nekúpil a bola z toho mrzutá. Potom ma poprosila, či jej nemôžem prispieť, lebo má nejaký finančný problém a malé dieťa.“

Kollár vtedy Zsuzsovej dal aj niekoľko sto eur. Volavka na stretnutí vraj spomínala aj Mariana Kočnera. „Napadlo mi, že obyčajná baba z Komárna pozná Kočnera, a zamyslel som sa, že fíha, asi má kontakty, ale to bolo všetko. Nezaujímalo ma to, nech si pozná každý, koho chce.“

Okrem Kollára si Zsuzsová písala aj s podpredsedom parlamentu Martinom Glváčom (Smer), s ktorým laškovala cez aplikáciu Viber. Ako v tom čase opísal Denník N, politici v riadiacich funkciách v parlamente nie sú nijako zvlášť školení na to, ako sa správať na internete, aby nenaleteli volavkám, ako bola Zsuzsová.

Dostávajú len všeobecné informácie o tom, ako funguje protokol, Parlamentný inštitút či parlamentná diplomacia. Špeciálnu prípravu, ako sa vyhnúť internetovým pascám, slovenskí ústavní činitelia nemajú.

Sexuálne škandály skomplikovali kariéru už viacerým politickým lídrom. Jedným z najznámejších je bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý čelil obvineniu, že zaplatil za sex maloletej marockej tanečnici, známej pod umeleckým menom Ruby. Taliansky súd nakoniec skonštatoval, že Berlusconi síce mal s tanečnicou sex, keď mala len 17 rokov, ale politik o tom, že je maloletá, nevedel.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Boris Kollár

Slovensko

Teraz najčítanejšie