Denník N

Samá ruka, samá noha, viac chlpov a tmavá pokožka. Toto je telo schopné prežiť vysoké teploty (+ umelecké ilustrácie)

Ilustrácia – Ivana Šáteková

Ľudský organizmus na dlhodobý pobyt v extrémnych horúčavách nie je stavaný. Aby dokázal dlhodobo fungovať pri teplotách, ktoré sú bežné na Sahare, muselo by naše telo vyzerať podstatne inak.

Denník N požiadal antropologičku Michaelu Dörnhöferovú z Univerzity Komenského, aby opísala ľudskú postavu schopnú prežiť na rozpálenej zemi.

Jej opis sme zaslali aj mladým slovenským výtvarníčkam a výtvarníkom, ktorí na základe neho vytvorili ilustračné obrázky v tomto článku.

Medzi riadkami nájdete ilustrácie Marty Prokopovej, Ivany Šátekovej, Lucie Žatkuliakovej, Andreja Kolenčíka a Adriána Hnáta, ktorý pri návrhu spolupracoval s Matúšom Vizárom.

Ufóni zo Zeme

Hlavným „klimatizačným” systémom ľudského tela je krvný obeh a potenie. „Pre jedincov žijúcich v teplom prostredí je výhodné mať menšiu telesnú veľkosť a väčší povrch tela,” začína rozprávanie doktorka Dörnhöferová. „Z tohto dôvodu je lepšie mať dlhšie a užšie telo, vďaka čomu dochádza k odvodu prebytočného tepla a k eliminácii problémov spojených s prehriatím organizmu.” To isté podľa nej platí aj pri koncových častiach tela ako uši a nos.

Pre tvar lebky platí to isté, čo pre zvyšok tela. „Pre populácie žijúce v chladnom podnebí je výhodnejšie mať guľatejší tvar lebky. V teplom prostredí to je zase skôr oválna a podlhovastejšia lebka,” vysvetľuje Dörnhöferová.

Vrátiť by sa mohol aj výrazný

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Kultúra, Veda

Teraz najčítanejšie