Denník N

Filharmonici prišli do rómskej osady na letnú školu, učili deti aj koncertovali

„No toto, to je nejaký nový sólista,“ smeje sa huslistka a deti tiež. Foto N - Vladimír Šimíček
„No toto, to je nejaký nový sólista,“ smeje sa huslistka a deti tiež. Foto N – Vladimír Šimíček

Do rómskych osád na východe Slovenska prišla Česká filharmónia. Prijala pozvanie speváčky Idy Kelarovej, ktorá zostavila z najtalentovanejších detí z osád detský zbor Čhavorenge.

Na základnú školu v Lenartove chodia len rómske deti. V sobotu sa v ich triedach stretli hudobníci z Českej filharmónie.

„Chce si to niekto skúsiť?“ pýta sa huslistka a podáva deťom nástroj. Hoci v rukách držia husle prvý raz, snažia sa pri hre vyzerať čo najpresvedčivejšie. „No toto, to je nejaký nový sólista!“ smeje sa huslistka.

Hudobníci Českej filharmónie prišli na východ Slovenska pre letnú školu Romano drom (Cesta Rómov), ktorú vedie speváčka Ida Kelarová. Spolu so svojím detským zborom Čhavorenge zahrali niekoľko koncertov s filharmonikmi priamo v rómskych osadách na východe Slovenska. Niektorí hrali v osade po prvý raz, iní sa medzi slovenských Rómov vrátili už druhý raz.

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Filharmonici pred školskou tabuľou

Po príchode do dedín filharmonici nepracovali len s deťmi z letnej školy, ale aj s tými z osady. Do školy v Lenartove zavolali desiatky detí a zahrali im na violu, kontrabas aj trombón.

„Čo je toto?“ pýta sa jeden z nich a tenkým tónom napodobňuje komára, neskôr včelu, kravu, šumenie lesa a ostatní sa pridávajú.

Huslisti hrajú pieseň Čerešničky, čerešničky čerešne, deti spievajú, tlieskajú a tancujú do rytmu. Niekedy sa však zdá, akoby im rytmus nestačil a chceli by tancovať o čosi rýchlejšie.

Foto N - Vladimír ŠŠimíček
Foto N – Vladimír ŠŠimíček
 Foto N - Vladimír ŠŠimíček
Foto N – Vladimír ŠŠimíček

Deti utekajú do ďalšej triedy, hrá tam piano, violončelo aj bicie. Filharmonici hrajú Aničku, dušičku a snažia sa ich za pár minút čo najviac naučiť a zabaviť.

Vo vedľajšej triede počuť zvuk dychových nástrojov, ktoré hrajú Prší, prší, a deti dupú podľa toho, ako im ukazuje pani z filharmónie. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie