Denník N

Svetový newsfilter: Brexit má novú zápletku, ktorá prekvapila EÚ

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

predvolebná kampaň v USA vstúpila do kľúčovej fázy a vidieť to aj na správaní dvoch prezidentských kandidátov. Tento týždeň píšeme o tom, ako sa Joe Biden chce vyhnúť veľkej chybe, ktorú urobila Clintonová, aj o ťahu jeho dvojky Kamaly Harrisovej, ktorý jej zaručil veľkú pozornosť.

Okrem toho sa v Svetovom newsfiltri po dlhšom čase venujeme brexitu, ktorý má novú zápletku – takú, ktorá prekvapila aj EÚ, a krutým svedectvám o vraždení Rohingov.


Európa: Brexit priniesol chaos. Znovu

Veľká Británia už oficiálne nie je v Európskej únii, no brexit stále dokáže priniesť nové problémy. Tie najnovšie spôsobili plány britskej vlády, ktorá chce porušiť vyrokovanú dohodu.

Čo sa stalo: Brexit bol počas pandémie v úzadí, no rokovacie tímy Únie a Británie diskutovali o tom, ako budú vyzerať ich vzťahy po prechodnom období, ktoré trvá do konca tohto roka. Zatiaľ neúspešne.

Rokovania sa zasekli a momentálne to vyzerá tak, že Briti po prechodnom období nebudú mať s Úniou žiadnu zmluvu o usporiadaní obchodných vzťahov. Vyjednávači otvorene hovoria, že ich názory na niektoré témy sú veľmi odlišné.

Týka sa to napríklad pravidiel hospodárskej súťaže alebo rybolovu.

Celý proces navyše teraz skomplikoval nový návrh zákona o vnútornom trhu, s ktorým prišla britská vláda.

Pripravila ho pre prípad, že rokovania s EÚ budú neúspešné. Zákon je však napísaný tak, že porušuje britské

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Genocída Rohingov

Iné podcasty Denníka N

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Veľká Británia a brexit

    Svet

    Teraz najčítanejšie