Denník N

Vyzeralo to ako jadrová zima či Saturnov mesiac. Najhoršie požiare sfarbili Kaliforniu do oranžova

Slávny most Golden gate v stredu o 11. hodine ráno. Foto - tasr/ap
Slávny most Golden gate v stredu o 11. hodine ráno. Foto – tasr/ap

Tento rok hlásia rekordne veľké zhorené územie, sezóna požiarov v Kalifornii sa pritom ešte ani nezačala. Spojenie s klimatickou zmenou je podľa odborníkov „jasné“.

V stredu mala byť nad americkým San Franciscom krásna, jasná obloha. Napriek tomu bola hodiny po východe slnka oblasť severnej Kalifornie, kde leží toto mesto, zahalená do šera. Slnko nebolo vidieť, autá jazdili so zapnutými svetlami a svietili aj pouličné lampy.

„Niektorí to nazývali jadrovou zimou,“ napísal americký denník New York Times.

Neskôr sa obloha sfarbila do oranžova a scenériu začali porovnávať s filmami ako Total Recall alebo atmosférou na Titane, mesiaci Saturna. Ovzdušie bolo v tom čase jedno z najšpinavších na svete.

Satelitná snímka Kalifornie zo stredajšieho rána. Foto – tasr/ap
Obrázky z mesta Sausalito v Kalifornii. Foto – tasr/ap

Rekordná rozloha

Dôvodom tohto nezvyčajného pohľadu boli obrovské mračná dymu z požiarov v Kalifornii, ktoré tu horia posledné týždne. Objavili sa aj nad morom stovky kilometrov od pobrežia.

„Bez dymu by bol jasný deň, všetko to vytvárajú požiare. Máme tu obrovský mrak popola a ľadu,“ povedal pre NY Times  miestny meteorológ Craig Shoemaker, podľa ktorého sa mrak nachádzal vo výške 13-tisíc metrov nad povrchom.

„Dymová vlečka bola skoro nad celou Kaliforniou. Spôsobilo to až atmosférické dymové cyklóny,“ hovorí pre N Jozef Pecho, klimatológ zo SHMÚ.

Požiare v Kalifornii nie sú ničím novým, opakujú sa pravidelne, no tento rok sú výnimočné. Zatiaľ zhorelo dohromady územie s rozlohou zhruba 3 milióny akrov, teda 12-tisíc štvorcových kilometrov, čo je asi ako štvrtina Slovenska.

Je to ročný rekord v známom meranom období a desaťkrát viac ako pred rokom.

Oheň zatiaľ zničil len v tomto štáte 4-tisíc budov. Niektoré mestá vypálil takmer úplne. V mestečku Malden zhorela napríklad aj pošta, knižnica či požiarna stanica.

Klimatická zmena

Odborníci nepochybujú, že tohtoročný nárast rozsahu požiarov a ich intenzita súvisí s klimatickou zmenou.

„Spojenie s klimatickou zmenou je jasné. Vyššie teploty vysušujú palivo, v oblastiach s nadbytočným a veľmi suchým palivom potrebujete len iskru,“ povedal pre New York Times bioklimatológ z Columbia University Park Williams. Palivo znamená stromy a lesy, ktoré sú suchšie ako kedysi a ťažšie odolávajú ohňu.

„Situácia v Kalifornii sa zhoršuje. Trendy vysychania sú tu najhoršie v celých USA a od roku 2011 je tu permanentné sucho,“ hovorí aj slovenský klimatológ Jozef Pecho.

„Otepľuje sa tu, mení sa globálna cirkulácia vzduchu a nie je tu dostatok dažďa, predovšetkým v lete a na jeseň. Zároveň sa vyparuje viac vody z povrchu zeme,“ vysvetľuje, prečo sú stromy suchšie, a teda sa požiare šíria rýchlejšie.

Ako sa píše v jednej vlaňajšej štúdii, počas rokov 1972 až 2018 Kalifornia zažila päťnásobný nárast zhoreného územia za rok.

„Nárast oblastí letných lesných požiarov sa veľmi pravdepodobne deje pre rastúce sucho v atmosfére, spôsobené otepľovaním,“ píše sa tu. Podľa tejto štúdie sa od začiatku 70. rokov v teplej sezóne oteplilo v priemere o 1,4 stupňa Celzia. Tento rok bola navyše jedna z najsuchších zím.

Situácii nepomáha ani premnoženie lykožrúta, ničiaceho práve slabé a suché stromy, ktoré sa mu nevedia brániť.

„Dochádzajú mi superlatívy. Neviem o žiadnej vegetácii, ktorá momentálne v Kalifornii nehorí,“ povedal pre New York Times ešte v auguste klimatológ Daniel Swain.

Oranžová obloha nad štadiónom San Francisco Giants. Foto – tasr/ap
Niektoré požiare založili aj blesky z búrok v auguste. Foto – tasr/ap
Plamene pohltili dom a auto v mestečku Bear Fire v Kalifornii. Foto – tasr/ap

Prišli skoro

Sezóna požiarov pritom v štáte býva najmä na jeseň, tento rok tak prišla veľmi skoro. „Vrchol nastáva v decembri,“ dodáva Pecho.

Prispievajú k tomu aj silné horúce vetry zvané Santa Ana, ktoré tu v tejto časti roka fúkajú smerom z hôr vo vnútrozemí k pobrežiu. Teraz však ešte nie sú.

„Pozoruhodné na požiaroch v roku 2020 je, že tieto komplexy horia bez pomoci dramatických vetrov, ktoré sú bežne tým, čo skutočne poháňa požiare v Kalifornii, ešte viac ako suché kroviny a lesy,“ napísal pre New York’s Intelligencer David Wallace-Wells.

Momentálne v Kalifornii horí viacero požiarov a tri z nich sa dostali medzi štyri najrozsiahlejšie požiare v známych dejinách tohto štátu.

Rozsiahle ohne sa však týkajú aj susedných štátov Washington a Oregon. Celkovo v stredu hlásili sedem obetí, z toho jedno ročné dieťa. Mnohí utekali zo zasiahnutých oblastí do bezpečia.

Blesky aj ohňostroj

Mnohé z požiarov založili blesky z v tejto lokalite nie úplne bežných búrok. Odborníci však hovoria, že väčšina požiarov priamo či nepriamo vznikne ľudským pričinením. Ide napríklad o spadnuté elektrické vedenie, neopatrnosť pri zakladaní ohňa v kempoch, podpaľačstvo alebo podobné udalosti, aká sa stala počas jedného večierka v auguste.

Išlo o oslavu zistenia pohlavia očakávaného dieťaťa. Počas tejto párty, jednej z tých, ktoré sa posledné roky tešia obľube istej časti spoločnosti v USA, zapálil suchú metrovú trávu ohňostroj.

Boli aj predtým, ale…

Ako hovorí pre Bloomberg klimatológ Daniel Swain, tvrdenia, že požiare tu boli aj v čase pred kolonizáciou západného pobrežia USA, keď tu podľa niektorých mohlo zhorieť milión akrov ročne (tretina dnešného roku), sa nedajú spochybniť.

„Nežijeme však vo svete, kde býva 10-tisíc domorodých obyvateľov v relatívne malých komunitách v Kalifornii. Teraz tu máme 40 miliónov ľudí. Môže byť pravda, že viac pôdy horelo aj v minulosti, no nie je to relevantné porovnanie,“ povedal pre Bloomberg. Vtedy navyše neexistovali požiarnici, ktorí by bojovali s požiarom, ak by neboli ani dnes, horeli by rozsiahlejšie územia.

Dodal, že relevantná otázka je, prečo je v 21. storočí väčší problém dostať požiare pod kontrolu. Jedna z odpovedí je podľa neho aj klimatická zmena.

Požiar v Napa County. Foto – tasr/ap

Klimatická zmena

Svet

Teraz najčítanejšie