Denník N

Ridley Scott opäť sklamal. V jeho sci-fi novinke divák ľahko zablúdi

Otec (Abubakar Salim) a Matka (Amanda Collin). Foto – HBO
Otec (Abubakar Salim) a Matka (Amanda Collin). Foto – HBO

Prvé dojmy zo seriálu Vychovaní vlkmi: možno si tvorcovia odkladajú esá pre trpezlivých divákov na veľké finále.

82-ročný Ridley Scott stále nepoľavil a ani v pokročilom veku, keď sú jeho rovesníci dávno na dôchodku, sa nevyhýba ambicióznym projektom. A povedzme si úprimne, obmieňať mimozemské zápletky s príšerami, panenskými planétami a androidmi (Prometheus, Votrelec: Covenant) ho očividne baví.

Britský režisér sa nezriekol ani vizionárskej poetiky svojich diel – nových svetov plných tajomnosti, mýtickosti a futuristických ideí. Svedčí o tom aj dlho očakávaný sci-fi seriál Vychovaní vlkmi, ktorý Scott produkuje a ktorého prvé dve časti aj režíruje. Tretej sa ujal jeho syn Luke.

Práve tri spomínané epizódy, v ktorých figurujú marketingovo silnejšie mená, stanica HBO zverejnila naraz 3. septembra, zvyšných sedem dávkuje postupne v týždenných intervaloch.

Už samotný názov má mytologický charakter a napovedá, že sa možno stretneme s netypickou výchovou ako hlavným prvkom stavby príbehu. Alebo je na neobyčajnosti postavený celý seriál?

Otázok sa bude klásť ešte veľmi veľa, horšie to však bude s odpoveďami. Ridley Scott nás zavaľuje informáciami, aby stvoril pestrý postapokalyptický svet, nad ktorým sa vznáša veľké mystérium.

Beztak ťažko čitateľné dielo začne byť ešte nevyspytateľnejšie, keď zistíme, čo všetko nám chce povedať. Ale poďme od začiatku.

Bludisko pre diváka

Otec a Matka sú androidi poverení výchovou detí na záhadnej planéte Kepler 22b. Androidi sa však napriek zručnostiam a vedomostiam opierajúcim sa o vedecké poznatky nevedia o „potomkov” adekvátne postarať.

Zo šiestich ľudských embryí, za pomoci ktorých mali započať rozvoj novej ateistickej civilizácie, tak po rokoch napokon zostáva iba jediné dieťa, malý Campion.

Vtedy sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie