Denník N

Lipšic nechce ísť proti prezidentke. Generálnym prokurátorom môže byť sudca

Budova generálnej prokuratúry. Ilustrácia N - Hedviga Gutierrez
Budova generálnej prokuratúry. Ilustrácia N – Hedviga Gutierrez

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga by bol rád, keby bola vo funkcii generálneho prokurátora žena. Ako kandidáti sa spomínajú Kliment aj Mazák.

Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) v piatok oficiálne vyhlási voľbu generálneho prokurátora, čím začne plynúť 30-dňová lehota na predloženie mien kandidátov. Po nej bude nasledovať voľba v parlamente, do úvahy prichádza pravdepodobne až novembrová schôdza Národnej rady. Vtedy najskôr verejnosť zistí, kto prokuratúru preberie po Jaromírovi Čižnárovi, ktorý vo funkcii skončil v lete.

Teraz ju dočasne vedie prvá námestníčka Viera Kováčiková.

Generálneho prokurátora môže navrhnúť ktorýkoľvek poslanec, ministerka spravodlivosti, rada prokurátorov, ombudsmanka, Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied, právnické fakulty alebo ktorákoľvek profesijná organizácia právnikov, napríklad aj Slovenská advokátska komora.

Lipšic ako špeciálny prokurátor

Daniel Lipšic, ktorého si pôvodne vo funkcii predstavoval aj premiér Igor Matovič (OĽaNO), minulý týždeň v Rádiu Expres vyhlásil, že zvažuje kandidatúru ako na generálneho prokurátora, tak aj na špeciálneho prokurátora. V tejto chvíli však uvažuje skôr o druhej funkcii.

Dôvodom sú výhrady prezidentky Zuzany Čaputovej k jeho osobe, myslí si, že generálny prokurátor má byť apolitický. Lipšic, ktorý sa ešte v roku 2016 dostal do parlamentu na kandidátke OĽaNO, nechce riskovať, že ho po zvolení v Národnej rade odmietnu v Prezidentskom paláci.

Daniel Lipšic a Igor Matovič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na funkciu špeciálneho prokurátora však Lipšic súhlas prezidentky nepotrebuje. Aj túto funkcie volia poslanci Národnej rady.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maroš Žilinka

Slovensko

Teraz najčítanejšie