Denník N

Protestujúci sú neuveriteľne jednotní, hovorí učiteľ budapeštianskej univerzity, ktorú už týždeň okupujú študenti

Gábor Németh. Foto - Gergely Oláh
Gábor Németh. Foto – Gergely Oláh

V kauze Univerzity divadelných a filmových umení nestoja proti sebe ľavičiari a pravičiari, ale demokrati a antidemokrati, tvrdí učiteľ univerzity Gábor Németh.

Maďarská vláda presadila zmenu zákona, ktorou sa viac štátnych univerzít, medzi nimi aj prestížna Univerzita divadelných a filmových umení (SZFE), dostalo do vlastníctva nadácií. Dozorné rady nadácií preberajú právomoci univerzitných senátov, pričom do týchto dozorných rád boli dosadení nominanti vlády.

Najväčšia diskusia sa vytvorila okolo SZFE, ktorá túto zmenu odmietla. Napriek tomu konala vláda veľmi rýchlo a bez dohody s orgánmi univerzity. Na čelo dozornej rady SZFE bol vymenovaný prívrženec vlády a riaditeľ Maďarského národného divadla Attila Vidnyánszky a medzi členmi dozornej rady je aj šéf Slovnaftu Oszkár Világi.

Spisovateľ, učiteľ univerzity a člen odstúpeného vedenia Gábor Németh vysvetľuje, aké môže mať táto kauza následky. Rozhovor vznikol v maďarčine pre Pozsonyi podcast.

Prečo je pre vládu také dôležité, aby mala SZFE pod svojou kontrolou?

Tento proces sa týka všetkých vysokých škôl v Maďarsku. Už na predbežných rokovaniach naznačovali, že prípad SZFE nie je jedinečný, postupne sa to presadí u všetkých vysokých škôl. Všetky štátne univerzity budú pretransformované na takzvané súkromné univerzity. Ale na konkrétnu otázku, ktorú ste položili, sme dostali jednoznačnú odpoveď od Attilu Vidnyánszkeho, ktorý povedal v záhadnom množnom čísle, ktoré si každý vysvetľuje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie