Denník N

Martin M. Šimečka: Gemer, moja láska

Je ľahké sa do Gemera zamilovať, ale je ťažké mu porozumieť.

Tento text je súčasťou projektu Denník N ide za vami, začíname v Rožňave.

Strávil som koncom augusta dve hodiny v Rožňave. Nikdy predtým som tu nebol. Vypil som dobrú kávu na terase cukrárne na námestí, prečítal som si pamätné tabule na priečeliach stredovekých domov, v informačnom centre som si kúpil knihu Rožňava a okolie a nazrel do kostola františkánov, ktorí ho tu postavili v 18. storočí, podľa knihy preto, aby zmiernili „náboženské nepokoje“.

Video: Gemer prešiel od bohatstva k úpadku, teraz je pre dobrodruhov (autorka: Martina Koník)

Rožňavské námestie je veľmi pekné, lemované dvojposchodovými domami na štvorcovom pôdoryse, čím je typické pre menšie mestá v celej strednej Európe, od poľského Tešína či Gorlíc až po juhočeský Telč.

Žiť by som tu nechcel, ale nie preto, že Rožňava je príliš malá. Nechcel by som žiť ani v mnohonásobne väčšom Londýne či v New Yorku, hoci tam aspoň poznám zopár ľudí, kým v Rožňave nikoho. Na terase cukrárne bol voľný iba jeden stôl, od ostatných ku mne doliehala maďarčina aj slovenčina a mal som dojem, že všetci sa poznajú.

Zistil som, že každé mesto, v ktorom som strávil viac ako pár dní, sa jedno druhému podobá ako vajce vajcu bez ohľadu na veľkosť: jeho obyvatelia si vytvoria malé komunity, ktorých tmelom sú klebety. Platí to o New Yorku, o Prahe aj o Bratislave. A iste aj o Rožňave, kde by som však nemal s kým ani o kom klebetiť.

Fontána Banícky orloj v Rožňave. Foto – Andrej Sarvaš

Z centra vedie cesta okolo ušľachtilej budovy Baníckeho múzea k obchodnej zóne, ktorá vyrastá z každého slovenského mesta ako nádor, ale tu sa k autám vo výkladoch pridali aj mohutné traktory na dvore a za ním predajne so súčiastkami do nich. Aj keby som to vopred nevedel, pochopil by som, že baníctvo na Gemeri zaniklo a ako-tak prežíva farmárstvo.

Ale vedel som to už vopred, lebo do Rožňavy som išiel autom cez Nižnú Slanú. Baňu, v ktorej fárali aj chlapi z neďalekej Dobšinej, tu zavreli v roku 2008. Minul som spustnutú budovu kina Baník a areál huty s unikátnou vysokou pecou z 19. storočia, známky života však javili len ošarpané baraky pre niekdajších baníkov. Nižná Slaná je miniatúrna verzia amerického Detroitu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Denník N v Rožňave

Komentáre, Slovensko

Teraz najčítanejšie