Denník N

Krajčí odkazuje hygienikom, že peniaze nie sú problém. Dostali podľa neho výnimku na 10-percentné škrty

Foto - TASR
Foto – TASR

Regionálne úrady sa mali pripraviť na druhú vlnu a na dohľadávanie kontaktov, povedal minister. Bolo to v ich kompetencii.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva podľa ministra nemajú problém s nedostatkom peňazí. Denník N cez týždeň informoval, že úrady verejného zdravotníctva žiadajú viac peňazí, aby mohli prijímať nových ľudí a aby mohli dať vyššie mzdy svojim zamestnancom.

Ministerstvo zdravotníctva poslalo dve odlišné reakcie, keď v jednej tvrdilo, že o peniazoch budú rokovať, po vydaní článku prišlo doplnenie, že od budúceho roka má ísť pre hygienikov navyše 24 miliónov eur. Peniaze však ešte nie sú isté, pretože rozpočet sa ešte neschvaľoval, ide zatiaľ o návrh. Z týchto peňazí by sa mali zvýšiť tarifné platy pre hygienikov.

Na piatkovej tlačovej konferencii minister Marek Krajčí (OĽaNO) tvrdil, že peniaze pre hygienikov nie sú problém. Už podľa neho dostali 1,4 milióna na špeciálne odmeny. Podobné dostali aj iní pracovníci v prvej línii, ako lekári, sestry, vojaci či policajti.

Okrem toho dostali 180-tisíc na prijímanie ľudí na dohody. Ak by potrebovali, dostali by ďalšie peniaze, tvrdí Krajčí. „Peňazí bude toľko, koľko budú potrebovať,“ povedal.

Desaťpercentné škrty sa ich nebudú týkať

Úrady verejného zdravotníctva sa podľa neho nemusia báť ani desaťpercentného znižovania výdavkov. „Toto sa má diať v štátnej správe, ale s výnimkou úradov verejného zdravotníctva,“ povedal Krajčí. Práve znižovania sa hygienici obávali, a preto poslali ministerstvu písomné stanovisko, aby sa hygienikov znižovanie netýkalo.

„V návrhu záväzného limitu počtu zamestnancov a záväzného limitu prostriedkov na mzdy a platy na roky 2021 – 2023 pre úrad verejného zdravotníctva a 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva zo dňa 20. 7. 2020 bol znížený počet zamestnancov o 10 percent a znížený rozpočet mzdových prostriedkov o 10 percent,“ povedala ešte v stredu hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Dáša Račková.

„Navrhované zníženie sa týkalo všetkých úradov celoplošne v rámci štátnej a verejnej správy. Pre úrad verejného zdravotníctva a 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva predstavovalo zníženie − 163 miest,“ povedala v stredu.

Teraz minister tvrdí, že hygienikov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie