Denník N

Vyvinuli novú vakcínu proti ebole, má 100-percentnú účinnosť

Očkovanie proti ebole v Libérii. ILUSTRAČNÉ FOTO - AP.
Očkovanie proti ebole v Libérii. ILUSTRAČNÉ FOTO – AP.

Od decembra 2013 zomrelo na vírus eboly viac ako 11-tisíc ľudí. Nová vakcína by jeho šírenie mala zastaviť. V testoch mala 100-percentnú účinnosť, ide o predbežné výsledky.

Vedci vyvinuli vakcínu proti smrteľnému vírusu eboly, ktorá má 100-percentnú účinnosť.

Experti považujú výsledky za mimoriadne sľubné. „Myslíme si, že sme na pokraji účinnej vakcíny proti ebole,“ cituje Marie-Paule Kieny zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) denník Washington Post.

Výskum publikovali minulý piatok v prestížnom časopise Lancet.

Vírus eboly sa prvýkrát objavil v roku 1976. Doposiaľ najväčšia epidémia eboly prepukla pred zhruba 18 mesiacmi v západnej Afrike. Za ten čas sa vírusom nakazilo takmer 28-tisíc ľudí, z nich viac ako 11-tisíc zomrelo.

Nové prípady nákazy sa stále objavujú, v týždni do 26. júla pribudli štyri nové v Guiney a tri v Sierra Leone. Medzi najviac postihnuté krajiny patria Guinea, Sierra Leone a Libéria, jedny z najchudobnejších krajín na svete, informuje WHO.

Zaznamenané prípady (slabomodrá) a úmrtia (tmavomodrá) na ebolu vo svete. REPROFOTO - WHO
Zaznamenané prípady (slabomodrá) a úmrtia (tmavomodrá) na ebolu vo svete. Stav k 29. júlu 2015. REPROFOTO – WHO

Vyvinuli za menej ako rok

Vakcínu vyvinula spoločnosť Merck, pracovali na nej tímy z celého sveta. Proces vývoja vakcíny, ktorý trvá obyčajne viac ako desaťročie, sa vedcom tentoraz podarilo stlačiť na menej ako rok. „Vakcína sa do dejín zapíše ako jeden z míľnikov v oblasti zdravotníctva,“ cituje Michaela Osterholma, riaditeľa Centra pre výskum infekčných chôrob v Minnesote, časopis Science.

„Ide o úžasný výsledok a fantastickú ukážku toho, ako extrémne rýchlo môžeme vakcíny vyvinúť a dokážeme ich použiť v situácii, keď prepukne choroba, aby sme ju dostali pod kontrolu,“ povedal pre Science Adrian Hill, ktorý sa zaoberá výskumom vakcín na univerzite v Oxforde.

Vakcína neobsahuje vírus eboly. Použitá očkovacia látka funguje tak, že vírus, ktorý je v nej, naštartuje reakciu imunitného systému špecificky zameranú na boj s vírusom eboly.

ebola-web

Použili takzvaný „kruhový dizajn“

V medicíne sa lieky testujú tak, že pacienti sa čisto náhodne rozdelia do dvoch skupín. Z nich jedna dostane testovanú látku, druhá placebo, čiže „liek“, ktorý žiadnu účinnú látku neobsahuje. Kto z pacientov dostal liek a kto placebo, nevedia ani samotní lekári. Porovnávaním výsledkov oboch skupín sú vedci schopní určiť účinnosť podanej látky.

V tomto prípade nepripadalo uplatnenie uvedenej metódy do úvahy. Vedci jednak pracovali s malou vzorkou pacientov, čo by poškodilo výsledné dáta, ktoré by definitívne nepreukazovali efektivitu vakcíny. A potom, ľudia, ktorí by dostali placebo, by boli zbavení nároku na úspešnú liečbu v prípade, že by vakcína fungovala.

Vedci siahli po inom, takzvanom „kruhovom dizajne“. Uplatnili ho aj v prípade vývoja vakcíny proti kiahňam v 70. rokoch. Keď u pacienta v Guinei, kde sa výskum realizoval, potvrdili ebolu, naočkovali okruh ľudí (odtiaľ „kruhový dizajn“), ktorí s ním prišli do kontaktu – rodinných príslušníkov, priateľov a susedov. Deti, adolescentov a tehotné ženy zo štúdie vylúčili z obáv o ich zdravie.

Aby vedci zistili, či vakcína funguje, rozdelili ľudí do dvoch skupín – v jednej z nich očkovali okruh osôb okamžite po potvrdení o nákaze eboly, v druhej až tri týždne po ňom.

100-percentná účinnosť

Ukázalo sa, že z viac ako 2-tisíc ľudí, ktorí dostali vakcínu ihneď, nehlásili o desať dní neskôr jediný prípad eboly. Znamená to, že očkovacia látka bola účinná v 100 percentách prípadov. Vedci tvrdia, že sledovali zdravotný stav každého z očkovaných ľudí a vylučujú, že by im niektorí jedinci, u ktorých sa ebola mohla rozvinúť, unikli.

Z viac ako 2 500 ľudí, ktorých očkovali až po uplynutí troch týždňov, sa vyskytlo 16 prípadov eboly.

Pozitívne je aj to, že vakcína nemá negatívne vedľajšie účinky. Iba pri jedinom pacientovi pozorovali horúčku, ktorá bola zrejme výsledkom očkovania, píše Live Science.

Použitá metóda ukazuje, že na porazenie eboly netreba očkovať celú populáciu. Primárne sa treba zamerať na ľudí, s ktorými prišiel pacient do kontaktu.

Výsledky vakcíny sú natoľko pôsobivé, že vedci navrhujú, aby ňou očkovali všetkých ľudí nakazených vírusom eboly. Podľa časopisu Science sa k tomu už pristúpilo.

Nevýhodou vakcíny je, že vyžaduje skladovanie pri teplote -80 °C. V chudobných krajinách, ako sú Libéria alebo Sierra Leone, kde panujú tropické teploty, môže ísť o problém.

Aj Lekári bez hraníc

Z vakcíny sú nadšení aj Lekári bez hraníc. „Aj my testujeme vakcínu na našich lekároch, ktorí pracujú v prvej línii. Títo ľudia neúnavne pracujú a riskujú svoje životy, aby sa postarali o tých, ktorí sú chorí. Ak sa ukáže, že vakcína účinkuje, tak to znamená, že ich pred vírusom už chránime,“ povedal pre Guardian Bertrand Draguez, ktorý v organizácii pracuje.

„Stále sme len v skúšobnej fáze. Tieto výsledky bude treba potvrdiť, ale aspoň vidíme svetlo na konci tunela,“ povedal o vakcíne John Edmunds z Londýnskej školy hygieny a tropickej medicíny.

„Dúfame, že vakcína nám pomôže ukončiť túto epidémiu a bude k dispozícii, keď nás zasiahnu ďalšie epidémie eboly,“ dodal Edmunds pre BBC.

Na záver dodajme, že aj iné konkurenčné spoločnosti sa usilujú o vývoj vlastnej vakcíny. Vzhľadom na to, že počet pacientov nakazených vírusom eboly klesá, je možné, že nebudú mať dostatok pacientov, aby dokončili svoje testovanie, uvádza Guardian.

Dostupné z: http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(15)61117-5

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie