Denník N

Aj na napätých rodinných stretnutiach môže byť zábava

Román Naše milované nevesty vyšiel vo vydavateľstve Lindeni v preklade Márie Gálovej. Foto - lindeni.sk
Román Naše milované nevesty vyšiel vo vydavateľstve Lindeni v preklade Márie Gálovej. Foto – lindeni.sk

Román Naše milované nevesty od francúzskej autorky Aurélie Valognes je o manželskej kríze aj o príchode nového člena do rodiny.

Stretávajú sa dobrovoľne nasilu. Vo dverách si vymenia srdečné úsmevy, potľapkanie po pleci, úprimné otázky a ešte prijateľné odpovede. Keď si sadnú k stolu, aby sa konečne najedli, nevinné poznámky narušia rodinnú idylu a na povrch sa dostanú neviditeľné boje a skryté spory.

Kniha Naše milované nevesty (vyd. Lindeni, 2020) však nie je žiadna dráma, ale vtipná komédia, ktorá približuje napätie počas sviatkov, keď sa rodina Jacqua a Martiny schádza v ich veľkom dome v Bretónsku. Navyše ide o pomerne útly román, ktorý sa dá čítať v lete, na jeseň aj na Vianoce, pretože jeho dej sa začína na Štedrý deň.

Medzi tornádami

Martina a Jacques sa majú celkom dobre. Užívajú si dôchodok, majú troch úspešných synov, dvoch zdravých vnukov a pohodu, ktorú nabúrajú len hádky za hlúposti. Jacques sa na všetko sťažuje, s ničím nie je spokojný a Martina, ktorú roky vycvičili trpezlivosti, už nechce nudu v ich 40-ročnom manželstve.

Atmosféra sa zhoršuje s príchodom synov s nevestami, keď sa pokoj mení na chaos, prijemnú hudbu strieda búchanie dverí a večeru nedokážu zachrániť ani francúzske špeciality. Je to jednoducho bláznivá rodina. V jej centre sú uveriteľné postavy s niekoľkými negatívnymi vlastnosťami, ktoré sú premiešané, aby čitateľa pobavili.

V popredí románu nie sú muži, hoci ich charaktery ich k tomu predurčujú. Egocentrický Jacques sa zo všetkých síl snaží o pozornosť, ani synovia na tom nie sú o nič lepšie. Matthieu, zdá sa, stále nedospel, Nicolas je náladovejší, ako sa hodí na jeho vek, a Alexander pre zmenu nevie, čo chce.

Na opačnej strane sú ženy, ktoré dominujú deju ako matky a hlavne nevesty. Autorka poukazuje na ich komplikované postavenie v rodine, na ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Kultúra

Teraz najčítanejšie