Denník N

Športový newsfilter: Kde je funkcionár, ktorý by kričal, že opatrenia sú odtrhnuté od reality? 

Zľava: Anton Siekel, Karol Kučera a Ivan Husár. Foto N - Tomáš Benedikovič, tasr
Zľava: Anton Siekel, Karol Kučera a Ivan Husár. Foto N – Tomáš Benedikovič, tasr

Dobrý deň,

ak dnes prejde odporúčanie Pandemickej komisie, hokejisti si buď budú rozhodovať a ovládať časomieru sami, alebo sa Tipos extraliga vôbec nezačne. Namiesto jasného postoja čelných funkcionárov však sledujeme ich interné škriepky a zvady plané.

Dočítate sa aj o situácii na Tour de France pred vstupom do Álp a aj o tom, ako budú októbrové zápasy akýmsi referendom o Pavlovi Hapalovi.

Športový newsfilter vychádza vždy v pondelok ráno a posielame ho aj e-mailom vo forme newslettra.


1. Hokej chce kompenzácie

Pandemická komisia v piatok pre zhoršené čísla navrhla, aby sa od októbra obmedzili vonkajšie hromadné akcie na maximálne 200 ľudí vonku a 100 vo vnútri, a v prípade oranžových a červených okresov na 100 ľudí v exteriéroch a 50 v interiéroch.

Ak to dnes schváli Ústredný krízový štáb, kultúra a šport na Slovensku sa podobne ako na jar ocitnú vo veľkých, niektorí až v existenčných problémoch.

Proti návrhu protestovali futbalisti aj basketbalisti, no najviac to zasiahne hokej. Znamená to, že v podstate sa zápasy nemôžu hrať vôbec. V Bratislave, Nitre, Michalovciach, Liptovskom Mikuláši, Nových Zámkoch a Trenčíne by si hráči v októbri zahrali hokej bez divákov len vtedy, ak by si sami pískali zápas a strážili časomieru. Reálne je bez divákov prítomných na zápase najmenej 70 ľudí, v prípade televízneho prenosu aj 100.

Kluby na to reagovali s tým, že v tom prípade sa najvyššia hokejová súťaž Tipos extraliga ani nižšie hokejové súťaže nezačnú. Odštartovať mali začiatkom októbra.

„Šport u nás podobne ako na jar zmĺkne,“ píše sa vo vyhlásení novovzniknutej Asociácie profesionálnych hokejových klubov. Podobne protestovali aj hráči. „Bez divákov na tribúnach profesionálny hokej neprežije. Ostane nám amatérsky šport, o ktorý bude minimálny záujem,“ tvrdia vo vyhlásení kluby.

Hokejisti už na jar prišli o play off, najziskovejšie obdobie roka. Košice a Slovan hovoria o státisícových stratách a väčšine hokejistov sa skončili zmluvy (a prestali chodiť výplaty) už v polovici marca.

Spolu s futbalom sú jednoznačne najnavštevovanejšie športy. Podľa Hokejportalu na hokej chodilo vlani v priemere 2400 divákov.

Prezident HK Nitra Miroslav Kováčik a šéfa Asociácie profesionálnych hokejových klubov tvrdí, že pre väčšinu klubov tvorí zisk zo vstupného tretinu rozpočtu.

Kluby teraz žiadajú od štátu finančné kompenzácie, keďže im opatrenia nedovolia podnikať. Odvolávajú sa na zahraničie. V Česku štát doplatí  klubom peniaze do priemernej návštevnosti z minulých sezón.

Kompenzácie podľa Kováčika dostali aj kluby vo Švajčiarsku či vo Švédsku. Podobné je to aj v Rakúsku.

Kováčik hovorí, že ide hlavne o hráčov, ktorých podobne ako na jar nebudú mať z čoho platiť, a teda prídu o živobytie. Tí lepší možno odídu do zahraničia, zvyšok môže skončiť s hokejom. Celkovo 12 klubov najvyššej súťaže platí zhruba 500 ľudí, ktorí by prišli o prácu.

„Liga sa začne iba vtedy, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Liga národov

  Peter Sagan

  Tour de France

  US Open

  Komentáre, Šport a pohyb

  Teraz najčítanejšie