Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Zbohom, pandemická komisia, premiér sa už asi vrátil

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Umelci, športovci a nevesty sa vzbúrili. 2. Trvalo to, ale premiér sa vrátil do boja s koronou. 3. Policajti pokračovali v upratovaní súdov.

Leaseplan logo FlexiPlan – krátkodobá mobilita bez viazanosti. Nevlastnite! Jazdite. LeasePlan (inzercia)


Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Umelci, športovci a nevesty sa vzbúrili

V boji s koronou malo byť najdôležitejšou pondelkovou udalosťou sedenie ústredného krízového štábu a tam otázka, či zaradia Česko medzi rizikové krajiny.

Dopadlo to však inak. Umelci, športovci a nevesty sa nezávisle od seba vzbúrili proti faktickému zákazu všetkých hromadných podujatí a boli pritom takí hlasní, že dosiahli viac, ako chceli.

Delom na komára. Čo sa týka športovcov, ozvali sa hlavne futbalisti a hokejisti, pre ktorých predstavuje divácke vstupné kľúčový zdroj tržieb. Pandemickou komisiou určený limit 50, resp. 100 osôb na hromadné podujatie (v „červených“ okresoch) vyčerpajú už tým, že nastúpia hráči, tréneri a rozhodcovia. Kluby teda pochopiteľne hovorili o tom, že im štát zakazuje podnikanie a začali sa pýtať na ekonomickú kompenzáciu.

S kultúrou je to zložitejšie už pre rôznorodosť kultúrnych akcií, inak však mali umelci rovnako oprávnený pocit núteného obmedzovania a obavy z ekonomického kolapsu.

Viac ako o kompenzáciách však hovorili o jemnejších opatreniach a hygienikom odkazovali, že mnohé akcie sa dajú organizovať tak, aby bolo riziko prenosu infekcie minimalizované na úroveň napríklad verejnej dopravy, ktorú nikto nezakázal.

Premiérov sľub. Hlas týchto najviac ohrozených skupín sa postupne zosilňoval, ako sa na ich stranu pridávala verejnosť a rôzne neformálne zoskupenia. Bodom zlomu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie