Stane sa juhovýchodná Ázia novým centrom Islamského štátu?

Oslabenie bezpečnostných zložiek počas pandémie by mohlo teroristov ešte viac posilniť, čo z juhovýchodnej Ázie robí nové ohnisko terorizmu.
Autorka pôsobí v Stredoeurópskom inštitúte ázijských štúdií
Kým svetom otriasa pandémia koronavírusu, islamskí militanti v krajinách juhovýchodnej Ázie sa snažia využiť situáciu vo svoj prospech. Príkladom je nedávny útok na Filipínach, kde dve ženy zaútočili na vojakov a miestnu katedrálu v meste Jolo. Od pádu Islamského štátu v Sýrii sa ťažisko islamského terorizmu čoraz viac presúva do juhovýchodnej Ázie. Tá má viacero špecifík, ktoré ju robia ideálnym prostredím pre militantov a ktoré by z nej mohli urobiť nový Blízky východ.
Miestne vlády sa rozhodli proti hrozbe zakročiť zintenzívnením protiteroristických operácií a posilnením svojich právomocí. Hoci by to mohlo viesť k zlepšeniu bezpečnostnej situácie, zostáva tu riziko, že nové právomoci umožnia autoritatívnym režimom zosilniť domáce represie.
Útoky islamistov na vzostupe
Mnohí by čakali, že nariadenia a reštrikcie proti šíreniu koronavírusu sťažia teroristickým skupinám ich útočné plány. Lenže od vypuknutia pandémie sme boli svedkami viacerých útokov na Filipínach, v Indonézii a ďalších štátoch.
V apríli militanti na Filipínach zaútočili na bezpečnostné jednotky blízko mesta Patikul v provincii Sulu, pričom usmrtili 12 vojakov.
V júni zaútočil