Denník N

Ako školáčku si ju vyhliadol sexuálny manipulátor. Hoci sa nič nestalo, traumu prekonávala mesiace

Na sexuálny grooming výraznejšie upozornil český film V sieti, v ktorom boli tri herečky namaskované ako školáčky, aby ukázali, čoho sú schopní takzvaní sexuálni predátori pri komunikácii s nedospelými obeťami. Foto - Hypermarket Film
Na sexuálny grooming výraznejšie upozornil český film V sieti, v ktorom boli tri herečky namaskované ako školáčky, aby ukázali, čoho sú schopní takzvaní sexuálni predátori pri komunikácii s nedospelými obeťami. Foto – Hypermarket Film

Neplnoleté dievčatá sú ohrozované internetovým groomingom, cielenou snahou obvykle staršieho muža zmanipulovať školáčky a následne ich sexuálne vydierať. Aj keď mu odolajú, stresový zážitok ich môže poznačiť.

Je to už trinásť rokov, čo Soňu, vtedy žiačku základnej školy, skúšal cez internet zmanipulovať starší muž. Oslovil ju na portáli Pokec.sk.

Vtedy štrnásťročnej Soni pripadal na prvý pohľad „v pohode“. Zaujal ju, tak si s ním písala cez chat, neskôr si aj zavolali cez Skype.

„Tvrdil mi, že je profesionál, ktorý hľadá dievčatá do fotomodelingu. Bola som veľmi mladá, nikto ma nepripravoval, že môžem naraziť na tento typ manipulátorov,“ hovorí Soňa.

Muž v komunikácii pritvrdzoval a od Sone začal žiadať nahé fotky. Keď to Soňa zastavila, pokúšal sa ju vydierať vymysleným príbehom.

Tvrdil, že počas „skypovania“ sa jej dostal do počítača, ovládol jej webkameru a cez ňu si ju tajne natáčal, keď bola nahá.

„Celý týždeň som žila v strachu, či sa nejaké moje video neobjaví na internete. Mala som štrnásť, nebola som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hekeri a kyberbezpečnosť

Slovensko

Teraz najčítanejšie