Denník N

Najprísnejšie opatrenia majú Švédi, najviac aj pomáhajú. Ako iné štáty zachraňujú šport a kultúru

Fanúšikovia na rebríkoch, keď ešte boli prísne opatrenia. Teraz reálne môže ísť v Česku na futbal aj polovica kapacity štadióna. Foto - TASR/AP
Fanúšikovia na rebríkoch, keď ešte boli prísne opatrenia. Teraz reálne môže ísť v Česku na futbal aj polovica kapacity štadióna. Foto – TASR/AP

Pozreli sme sa, aké obmedzenia na hromadné akcie, ktoré ovplyvnia najviac šport a kultúru, majú v Česku, Maďarsku, Poľsku, Švédsku, Španielsku či Švajčiarsku.

Ako sa s citlivou témou, ako zaistiť, aby sa vírus nešíril na kultúrnych a športových podujatiach a zároveň aby umelci a zamestnanci v umení a rovnako aj športovci a ľudia naviazaní na tento sektor prežili, vyrovnali iné štáty v Európskej únii? Niektoré sú na tom počtom novonakazených lepšie ako Slovensko (platí to o Poľsku), vo Švédsku je situácia podobná ako u nás a sú tu štáty, kde je to horšie (Španielsko, Česko, Rakúsko).

Nie všade sú nariadenia také prísne ako u nás. Zároveň platí, že okrem Poľska štát poskytol špeciálne kompenzácie pre kultúru a šport.

Štáty Európy podľa povolenia hromadných akcií. Zdroj – Our World in Data

Česko

Počet nových infikovaných na milión obyvateľov: 107
Obmedzenia: 1000 ľudí vonku, 500 vnútri

Pokiaľ ide o nové prírastky infikovaných, Česko je momentálne tretia najhoršia krajina v Európske únii. Veľmi vysoká je miera pozitívnych testov, v sobotu bola 12 percent, v priemere za posledných sedem dní je to 7 percent (u nás zhruba tri).

Pravidlá pre hromadné akcie sú tam stále pomerne laxné. Tak napríklad vnútri môže byť najviac 500 ľudí a vonku tisíc. Toto číslo sa však môže zvýšiť, ak sa štadión rozdelí do sektorov s vlastným vstupom, prípadne tak, aby sa ľudia nemiešali.

Reálne to znamená, že sa môže obsadiť až polovica kapacity štadióna. Toto opatrenie vstúpilo do platnosti 1. septembra.

Na Česko sa často odvolávajú slovenské hokejové kluby s tým, že štát im ušlý zisk do istej miery nahradí. V júni tu zaviedli program COVID-SPORT, v ktorom je jedna miliarda českých korún (37 miliónov eur).

Program vykryje podľa iDnes polovicu doložených strát klubov či organizátorov. Štát by mal tiež doplatiť vstupenky do priemernej návštevnosti, aká bola na štadióne v minulom roku.

Podobný program prijatý v auguste platí aj pre kultúru. Jeho názov je COVID-Kultura a je v ňom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Kultúra, Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie