Denník N

Bezpečnostný manažér Královič: Bojím sa, že veľa ľudí na šaštínskej púti nebude mať na tvári rúško, reálne sa to nedá odkontrolovať

Martin Královič. Foto N – Tomáš Benedikovič
Martin Královič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Martin Královič je jedným z mála slovenských odborníkov na manažment bezpečnosti davov. Tri roky (2014 – 2016) pracoval na organizovaní národnej púte v Šaštíne, neskôr dohliadal aj na bezpečnosť masových protestov Za slušné Slovensko. Počas pandémie koronavírusu na Slovensku bol jedným z členov permanentného krízového štábu, ktorý sa podieľal na príprave opatrení v boji s nákazou.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • aké opatrenia by mohli prenos nákazy na takejto veľkej akcii zamedziť,
  • či považuje nové opatrenia hromadných akcií za primerané,
  • prečo sú koncerty vážnej hudby menej rizikové ako futbalové zápasy.

Od pondelka prebieha púť v Šaštíne aj napriek tomu, že sa od stredy majú sprísniť opatrenia pre hromadné podujatia. Minister Krajčí povedal, že ak budú pútnici dodržiavať odstupy a nosiť rúška, riziko nákazy bude minimálne. Vy ste boli tri roky zodpovedný za bezpečnosť na národnej púti. Čo si myslíte, má minister reálnu predstavu o priebehu púte?

Štandardne sa na týchto púťach zúčastňuje 15- až 20-tisíc ľudí. V roku 2014, keď bol jubilejný rok, bolo na púti 50-tisíc pútnikov. Vzhľadom na opatrenia proti koronavírusu a aj na to, že sa neorganizujú na túto akciu hromadné zájazdy, predpokladám, že počet návštevníkov bude tentoraz nižší.

Riziko je však rovnaké ako kdekoľvek inde – nákaza si nevyberá, či je na púti alebo na štadióne, v škole alebo v obchodných centrách. Treba sa preto sústrediť na to, aby ľudia dodržiavali bezpečnostné pokyny. Stopercentne bezpečný event neexistuje (nielen z hľadiska nákazy koronavírusom). Kto tvrdí, že jeho akcia je úplne bezpečná, tak nevie, o čom hovorí, alebo klame.

Zo skúseností pozorovania davu a publika však môžem povedať, že ak by som účastníkov púte porovnal s fanúšikmi futbalu alebo účastníkmi koncertu, dovolím si tvrdiť, že na púti majú ľudia väčšiu ochotu rešpektovať pokyny. Nedovolím si však tvrdiť, že budú stopercentní. Profil publika je rôzny.

Akí ľudia chodia na púť?

Najmä starší ľudia, veriaci z celého Slovenska. Ďalej sú to miestni, ktorí už absolvovali desiatky pútí. V 2014, keď sme na tejto akcii riešili bezpečnosť, „vytrhávali“ sme miestnych ľudí z ich naučeného komfortu, naučeného vzorca správania. Boli zvyknutí, že si môžu robiť, čo chcú, chodiť, kam chcú. My sme im zrazu nastavili pravidlá, kam môžu vstúpiť a čoho sa majú vyvarovať.

Veľká časť ľudí sa novým pravidlám podriadila, no časť obyvateľov bola proti s tým, že im „nikto nebude hovoriť, ako sa majú správať“. S týmito ľuďmi sme museli intenzívnejšie komunikovať, aby dodržiavali pokyny. Pravidlám sa nechceli podriadiť ani skupiny príslušníkov politických strán, ktorí nereagovali na pokyn organizátora, aby nenosili so sebou vlajky s logom strany a neprejavovali svoju politickú príslušnosť oblečením.

To sa teraz rozprávame o kotlebovcoch?

Presne tak. Ich priaznivci boli opakovane niekoľko rokov v skupine ľudí, ktorí nechceli dodržiavať pokyny, a správali sa podľa svojho názoru, aj keď bol v priamom rozpore s pravidlami organizátorov. Keď sa teda pozriem na takéto skupiny publika, nemyslím si, že stopercentne uposlúchnu pokyny organizátorov.

Voliči kotlebovcov podľa posledného prieskumu agentúry Focus patria zároveň medzi veľkých odporcov nosenia rúšok. Je zrejme veľká pravdepodobnosť, že na takomto podujatí nebudú mať rúško, keď nedodržiavali pokyny ani počas posledných rokov.

Áno. Čítal som, že organizátor plánuje vytvoriť sektory, v ktorých bude maximálne tisíc ľudí – to sa podľa mňa podarí, no neviem

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie