Denník N

Takmer 7500 žiakov bolo v karanténe, na 100 školách mali koronavírus. Ako vyzerá oranžová či červená fáza v praxi?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Na Slovensku je deväť škôl, ktoré sú úplne zatvorené. Svoje skúsenosti z červenej fázy zdieľajú základné školy zo západného a stredného Slovenska.

Po dvoch týždňoch nového školského roka minister školstva Branislav Gröhling (SaS) ukázal čísla koronavírusu v školách. V pondelok 14. septembra do 11.30 bolo na Slovensku 100 škôl, ktoré museli pristúpiť k nejakej forme karantény. V týchto školách sa za posledné dva týždne zatvorilo 417 tried.

Aj napriek rastúcim číslam nakazených sa školy nebudú zatvárať plošne. Školy riešia koronavírus lokálne – ak sa v triede vyskytne nakazený žiak, zavrie sa samotná trieda a do domácej izolácie putujú jeho spolužiaci. Ak sa situácia zhorší, zavrie sa aj celá škola.

Od prvého školského dňa bolo v domácej izolácii až 7490 detí. Spomedzi zamestnancov škôl bolo v karanténe 905 ľudí. Minister školstva tvrdí, že tieto čísla neberie negatívne, naopak, teší sa z nich.

„Keď to prerátame, stále máme menej ako jedno percento žiakov zasiahnutých koronavírusom a menej ako dve percentá zasiahnutých škôl,” vraví minister. Školy podľa neho zatiaľ situáciu zvládajú.

Branislav Gröhling. Foto – TASR

Deväť škôl mimo

Podľa ministerstva máme na Slovensku deväť škôl, ktoré sú úplne zatvorené. Z toho tri sú v Trenčianskom kraji, dve v Nitrianskom. Po jednej zatvorenej škole je v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom a Prešovskom kraji. V Košickom a Banskobystrickom kraji nie je žiadna zatvorená škola.

Ministerstvo zverejnilo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

      Školstvo

      Slovensko

      Teraz najčítanejšie